Sejmowa komisja ustawodawcza za niedopuszczalne uznała dwa projekty ustaw dotyczące związków partnerskich, wniesione przez SLD i Ruch Palikota oraz projekt ustawy o Rzeczniku do Spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji autorstwa SLD.
Opinie prawne przygotowane dla komisji nie były jednoznaczne. Według opinii dra Ryszarda Piotrowskiego z Wydziału Prawa i Administracji UW projekty SLD i RP mogą być prawnie dopuszczalne w świetle 18. artykułu konstytucji.
Wesprzyj nas już teraz!
Odmienną opinię wyraził dr hab Dariusz Dudek z Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. Zaznaczył, że konstytucja nie umożliwia „wykreowania” w drodze ustawy nowej instytucji prawnej – związku partnerskiego – „tworzonego bez względu na kryterium płci, analogicznego do małżeństwa pod względem charakteru i znaczenia prawnego oraz korzystającego z analogicznej ochrony i opieki na gruncie systemu prawnego”.
Zastrzeżenia wyrażone w opinii Dudka podzielili posłowie PO, PiS i PSL.
Za niedopuszczalnością projektów dotyczących związków partnerskich głosowało 15 posłów PO, PiS i PSL, odmiennego zdania było trzech – z SLD i Ruchu Palikota.
Za niedopuszczalny komisja uznała też zgłoszony przez SLD projekt ustawy o Rzeczniku do Spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji. Obecnie – w myśl ustawy antydyskryminacyjnej, która weszła w życie z początkiem 2011 r. – funkcję takiego organu pełni Rzecznik Praw Obywatelskich.
Ostatecznie za niedopuszczalnością projektu ustawy głosowało 17 posłów, a dwóch było przeciwnego zdania, nikt się nie wstrzymał.
Żródło: gosc.pl
luk