21 grudnia 2024

Sukces społeczności polskiej na Litwie: dwujęzyczne tablice informacyjne są zgodne z prawem

(Zdjęcie ilustracyjne Andrzej Sidor / Forum)

Naczelny Sąd Administracyjny Litwy zdecydował, że tablice informacyjne w rejonie solecznickim mogą być w dwóch językach: litewski i polskim. To sukces polskiej społeczności na Litwie – powiedział PAP Waldemar Śliżewski, wicemer Samorządu Rejonu Solecznickiego.

„Decyzja sądu to sukces samorządu oraz całej społeczności polskiej na Litwie” – ocenił samorządowiec z rejonu, w którym Polacy stanowią 80 proc. populacji. Przed rokiem Okręgowy Sąd Administracyjny w Wilnie orzekł, że tablice informacyjne w rejonie solecznickim powinny być wyłącznie w języku urzędowym, czyli litewskim. Władze rejonu nie zgodziły się z tym orzeczeniem i odwołały się do wyższej instancji.

Sprawa dotyczyła słupa w centrum miasta Soleczniki, na skrzyżowaniu ulic Wileńskiej i Szkolnej, na którym są umieszczone tablice w językach litewskim i polskim, które wskazują kierunki do poszczególnych obiektów w mieście: siedziby rejonowego samorządu, centrum kultury, gimnazjum im. Jana Śniadeckiego, parku miejskiego, czy szpitala.

Wesprzyj nas już teraz!

Litewska Państwowa Inspekcja Językowa zażądała w 2022 roku usunięcia polskich tablic twierdząc, że zgodnie z ustawą tablice informacyjne powinny być wyłącznie w języku litewskim. Władze rejonu solecznickiego nie zgodziły się z tą decyzją uzasadniając, że prawo litewskie zezwala na używanie języka mniejszości narodowych w miejscowościach zwarcie zamieszkanych przez mniejszość.

Litewski sąd rozpatruje też sprawę obecności dwujęzycznych tablic w rejonie wileńskim, również w większości zamieszkałym przez Polaków. Zdaniem mera rejonu wileńskiego Roberta Duchniewicza „na Litwie obowiązują podwójne standardy”.

„Na Żmudzi mamy tabliczki w języku żmudzkim. W Wilnie są stylizowane tabliczki z nazwali poszczególnych ulic w różnych językach (ulica Warszawska również po polsku, Żydowska po hebrajsku i jidysz, Islandzka w islandzkim). W rejonie wileńskim obecność takich tabliczek jest natomiast sprzeczna z prawem” – powiedział PAP Duchniewicz. W jego opinii problem dwujęzycznych napisów to efekt braku regulacji prawnych.

Mniejszości narodowe stanowią około 16 proc. ludności Litwy. Najliczniejszą mniejszością są Polacy – ponad 6,5 proc. w skali kraju. Polacy zwarcie zamieszkują Wileńszczyznę, gdzie w niektórych miejscowościach stanowią nawet 90 proc. ludności.

Na początku listopada litewski parlament uchwalił ustawę o mniejszościach narodowych. Przedstawiciele mniejszości narodowych, również polskiej krytycznie ocenili zapisy dokumentu podkreślając, że jest zbyt ogólny i nie reguluje konkretnych kwestii, w tym praw językowych, a także kwestii dotyczących oświaty.

Źródło: Aleksandra Akińczo (PAP) pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 59 313 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram