Amerykańscy naukowcy chwalą się „stworzeniem” cztery razy mądrzejszej myszy, dzięki wstrzyknięciu jej komórek mózgowych nienarodzonego dziecka. To zwierzę – według nich – jest „pół-człowiekiem”.
Podekscytowani naukowcy z University of Rochester Medical komentując na konferencji prasowej eksperyment mówili, że to było jak „rozkręcenie możliwości” mózgu myszy za pomocą ludzkich, bardziej rozwiniętych komórek nerwowych.
Wesprzyj nas już teraz!
Myszy z ludzkimi komórkami „miały wspomnienia”, co wyróżniało je z pozostałej mysiej populacji – przekonywał kierownik badania, profesor Steve Goldman.
Uczeni podkreślali, że ich celem nie było stworzenie nowego gatunku „supermyszy”, ale raczej „uczłowieczenia” mózgu myszy, by móc dalej prowadzić badania na temat chorób mózgu.
Zespół wszczepił myszy komórki „glejowe z darowanych płodów ludzkich, pozostałych po zapłodnieniu in vitro”.
Komórki glejowe tworzą m.in. osłonki mielinowe aksonów i zapewniają ochronę neuronów. Największe komórki glejowe (astrocyty) są niezbędne dla rozwoju procesów myślowych, ponieważ pomagają koordynować przekazywanie impulsów elektrycznych między neuronami.
Naukowcy odkryli, że w ciągu roku od wszczepienia komórek ludzkich „mózg myszy rozkręcił się”. Profesor Goldman zauważył jednak, że komórki myszy nie stały się „bardziej ludzkie”. Powiedział także, że jego grupa rozważała wstrzyknięcie komórek ludzkich małpom, ale ze względów etycznych zrezygnowali z eksperymentu.
Profesor Wolfgang Enard z monachijskiego uniwersytetu zachwycał się wynikami badania. Stwierdził, że to zadziwiające, iż tak ogromny efekt udało się osiągnąć w prosty sposób, jedynie wstrzykując komórki ludzkie. – To, że komórki ludzkie działają w ogóle u innych gatunków jest niesamowite i stawia pytanie, które właściwości są determinowane przez samą komórkę, a które przez nowe środowisko – zastanawiał się. Pytał także, w którym momencie należy zaprzestać eksperymentów upodabniających zwierzęta do człowieka: – Jeśli jesteśmy w stanie tworzyć zwierzęta bardziej podobne do człowieka, to gdzie jest ta granica, której nie można przekroczyć?
Źródło: telegraph.co.uk., AS.