3 listopada 2023

Św. Hubercie kieruj naszymi krokami po leśnych ścieżkach! 7 faktów o patronie leśników i myśliwych

(Window: workshop of Franz Borgias Mayer (1848–1926); Photo: Wojciech Dittwald, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons)

Wspomnienie św. Huberta obchodzone jest 3 listopada, na pamiątkę poświęcenia jego relikwii, co odbyło się 3 listopada 743 roku w mieście Liege. Ten bardzo popularny w Polsce święty jest patronem myśliwych i leśników. Ci najuroczyściej czczą św. Huberta w myśliwskie święto zwane od jego imienia – Hubertusem.   

1.Szlachetnie urodzony

Hubert prawdopodobnie urodził się w roku 655 w znanej i znakomitej rodzinie, zamieszkującej na obszarze dzisiejszych Niderlandów. W wieku około 18 lat został oddany na dwór króla Frankonii, a tam poślubił córkę Pepina z Heristal, z którą miał przynajmniej jednego syna – Floriberta, późniejszego swojego następcę na biskupstwie Liege. Przez kilka lat Hubert pełnił życie pełne przygód i hulanek.

Wesprzyj nas już teraz!

2.Las był jego drugim domem

Młody Hubert po swoim ojcu odziedziczył m.in. zamiłowanie do polowań. Towarzyszył często ojcu na łowach. Będąc w wieku 14 lat, podczas polowania na niedźwiedzia w Pirenejach, miał uratować swemu tacie życie. Hubert najwięcej czasu spędzał w puszczach, gdzie nieustannie polował, co było jego pasją. O sprawy duchowe niestety wówczas nie dbał.

3.Nawrócił się, gdy na jego drodze stanął jeleń

Pewnego razu Hubert polował w Górach Ardeńskich, nie bacząc na fakt, iż był to Wielki Piątek. Właśnie wtedy napotkał białego jelenia z promieniejącym krzyżem w wieńcu. Usłyszał głos Stwórcy ostrzegający go przed złymi skutkami bezbożnego życia i nakazujący mu udać się do Lamberta, biskupa Maastricht – Tongres. Przejęty objawieniem, uczynił jak mu Pan nakazał.

4.Przemierzał puszcze żeby chrzcić

Hubert udał się na służbę bożą do biskupa Lamberta. Studiował tam wiedzę kanoniczną i prowadził działalność misjonarską w Ardenach i Brabancji. Po śmierci biskupa Lamberta w 704 lub 705 roku, z rąk papieża Sergiusza otrzymuje sakrę biskupią. Objął półpogańską diecezję Maastricht. Miał ogromne zasługi w nawracaniu na wiarę chrześcijańską swoich ziomków, którzy dotychczas czcili bożków germańskich.

5.Od hulaki do świętego

Około roku 717 biskup Hubert przeniósł stolicę biskupią do Liege. Tam też zmarł 30 maja 727 roku. Pochowano go w katedrze w Liege. Kiedy po 16 latach odkryto jego grób, znaleziono ciało, a nawet szaty, nietknięte rozkładem. Rozeszła się także miła woń. Umieszczono wówczas jego relikwie w kościele świętych Piotra i Pawła. Miało to swój czas 3 listopada 743 roku – stąd tradycyjnie wspomnienie Huberta obchodzi się właśnie 3 listopada. Część relikwii przeniesiono do Andage, która to miejscowość otrzymała potem nazwę St. Hubert. Około roku 730 Hubert został kanonizowany.

6.Kult św. Huberta trwa do dziś

Kult św. Huberta rozszerzył się szybko po całej średniowiecznej Europie – m.in. w Anglii, Hiszpanii i Polsce. Z powodu historii o jeleniu z krzyżem w porożu św. Hubert jest czczony do dziś jako patron myśliwych. Ikonografia przedstawia św. Huberta najczęściej w czasie polowania. Przypisywano mu także opiekę nad dotkniętymi wścieklizną. Św. Huberta czczono powszechnie również jako patrona chorych na epilepsję i lunatyków. W Belgii ku czci Huberta powstało wiele pięknych zwyczajów ludowych. W wieku XV ustanowiono nawet kilka orderów św. Huberta. Istniały również pod jego wezwaniem bractwa.

7.Święty Hubert szczególnie bliski polskim myśliwym

W Polsce kult św. Huberta jest bardzo żywy, właśnie jako patrona myśliwych (w Polsce jest obecnie około 100 tys. myśliwych). W naszym kraju funkcjonuje kilkanaście kościołów i kaplic wystawionych ku jego czci. Imieniem Św. Huberta nazwało się wiele kół i towarzystw myśliwskich. Znak wieńca z krzyżem jest też oficjalną od 1946 roku, odznaką Polskiego Związku Łowieckiego. Medal Św. Huberta ustanowiony w 1993 roku, nadawany jest za szczególne zasługi dla kultury łowieckiej. Święty Hubert jest częstym tematem prac polskich malarzy. Klasyką w tym zakresie są prace Jerzego Kossaka, który w 1937 roku na Światowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie otrzymał złoty medal za obraz przedstawiający widzenie Św. Huberta.

MODLITWA DO ŚWIĘTEGO HUBERTA

Święty Hubercie, Patronie myśliwych i leśników, polecam się w szczególny sposób Twojej opiece i proszę, abyś swoim wstawiennictwem przed Bogiem wspierał mnie we wszystkich potrzebach. Wyjednaj mi łaskę naśladowania Twoich cnót. Kieruj moim umysłem, prowadź moje oczy i ręce, abym wypełniał swoje zadania zgodnie z prawem Stwórcy. Strzeż mnie od złych przygód i doprowadź do zbawienia wiecznego. Amen. 

Źródła – brewiarz.pl, niedziela.pl, lowiecki.pl

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 223 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram