18 lutego 2023

Św. Konstancja – przykład nawrócenia i gorliwości

(Père Igor, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons)

Imię św. Konstancji musiało przejść do historii już choćby dlatego, iż była ona córką sławnego Konstantyna Wielkiego, który jako pierwszy otworzył cesarskie podwoje dla głosicieli objawionej religii. Nie jest to wszakże jedyny powód, dla którego o niej pamiętamy, a już na pewno niejedyny, dla którego wspomina ją Kościół w roku liturgicznym.

Konstancja – nazywana też Konstantyną – zostawiła po sobie wielki przykład nawrócenia i gorliwości, jaką odznaczała się po przyjęciu chrztu świętego. Większość jej życia upłynęła pod znakiem obojętności religijnej i światowego nastawienia. Około 335 poślubiła z woli rodziców swego kuzyna Hannibalianusa, który cieszył się godnością króla Pontu. Żyli dostatnio, z przepychem, wśród uciech świata. Po śmierci męża zawarła małżeństwo z Konstancjuszem Gallusem, cezarem Wschodu.

Ich rządy były ponoć okrutne i nadużywali swej władzy nad poddanymi. Dopiero po powtórnym owdowieniu Pan Bóg zesłał opamiętanie na niewiastę. Dotknęła ją jedna z najbardziej uciążliwych ówcześnie chorób, mianowicie trąd. Nie pomogli lekarze i nie zaradziła ówczesna wiedza medyczna, a wtedy Opatrzność podsunęła jej inne rozwiązanie…

Wesprzyj nas już teraz!

Konstancja dowiedziała się, że u grobu św. Agnieszki dokonują się cudowne uzdrowienia. Chwyciła się ostatniej deski ratunku i wyruszyła z pielgrzymką. Z całą żarliwością, na jaką mogła się zdobyć, oddała się modlitwie i obiecała Panu Bogu poprawę. Stał się cud i przyszła Święta została uzdrowiona nie tylko na duszy, ale i na ciele.

Odtąd wszystkie swe siły spożytkowała na rozszerzanie czci Bożego Imienia i Kościoła Świętego. Na cześć św. Agnieszki ufundowała bazylikę w Rzymie, a resztę swych dni poświęciła najbardziej potrzebującym spośród swych dawnych poddanych. Zmarła w Caeni Gallicani w Bitynii, lecz jej doczesne szczątki zostały od razu przeniesione do Wiecznego Miasta i pochowane niedaleko Via Nomentana, gdzie wzniesiono później świątynię pod jej wezwaniem. Sarkofag, w którym pierwotnie złożono jej zwłoki, znajduje się obecnie w muzeum watykańskim.

Kościół wspomina św. Konstancję 18 lutego.

FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 321 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram