29 października 2021

Swąd siarki w Kościele. Katolicki hierarcha zachęca do „kompostowania” i „upłynniania” ciał zmarłych

(abp. Michael O. Jackels fot. YouTube / WCTVchannel)

Michael O. Jackels, arcybiskup Dubuque (Iowa) przed Uroczystością Wszystkich Świętych zwrócił się do wiernych z listem promującym… „alternatywne metody pochówku”. Do takich zalicza hydrolizę alkaliczną i rekompozycję, czyli wprost „rozpuszczanie ciał” oraz przerabianie ich na glebę dla roślin. Hierarsze nie przeszkadza zarówno dogmatyka jak i teologia Kościoła, wyjaśniające niemożność połączenia podobnych metod z nauką Chrystusa.

„Co sekundę umierają na świecie 2 osoby, a w USA 2,5 miliona rocznie” – te liczby według abp. Jackelsa czynią z tradycyjnego pochówku „poważny problem środowiskowy”.

„Szacuje się, że dla osób, które umrą w ciągu najbliższych 20 lat potrzeba będzie ponad 130 mil kwadratowych ziemi. Do produkcji trumien wykorzystuje się zasoby naturalne, ziemia jest wypełniana betonem, a wody gruntowe zanieczyszczane odpadami z balsamowania” – przekonuje amerykański hierarcha i na podstawie tych danych proponuje refleksję nad tradycyjnym pochówkiem.

Wesprzyj nas już teraz!

Jego zdaniem w dobie kryzysu ekologicznego nieuzasadnioną praktyką jest stosowanie dotychczasowych metod, włącznie z kremacją, będącą najpopularniejszą formą pochówku w USA. Abp. Jackels nie potępia jednak ciałopalenia z uwagi na Tradycję czy teologię, ale ze względu na ślad węglowy jaki pozostawia cały proces.

Dlatego w zamian proponuje zastosowanie hydrolizy alkalicznej; połączenia „gorącej wody, ługu, odpowiedniego ciśnienia i cyrkulacji powietrza” powodującego upłynnienie zwłok i umożliwienie „wlania ich do ziemi”. Metodę zalegalizowano już w 19 stanach, a Iowa właśnie pracuje nad przyjęciem projektu.

Jako alternatywę wskazuje również rekompozycję, czyli wprost – kompostowanie ciał i nawożenie nimi roślin. Póki co, dopiero trzy stany dopuściły ten proceder.

Abp. Jackels, świadom niezgody jaka panuje wśród biskupów nazywających takie unowocześnienia „niegodnymi, obraźliwymi i pozbawionymi szacunku”, zaatakował dotychczasowe katolickie tradycje pogrzebowe, włącznie z kultem świętych.

„Ale czy jest to bardziej obraźliwe niż proces balsamowania ciała, ubierania go jak dziecięcą lalkę i nakładania makijażu? A może jest to bardziej obraźliwe niż kościelna praktyka rąbania ciała świętego na relikwie? I czy tradycyjny pochówek nie jest w końcu obraźliwy dla naszej dobrej, zielonej, bożej ziemi?” – pyta.

Hierarcha nie ma wątpliwości, że wyłom jaki w nauczaniu Kościoła spowodowało dopuszczenie kremacji, posłuży jako droga do „zalegalizowania” wymienionych wyżej alternatyw. „Choć Kościół opowiada się głównie za pochówkiem w ziemi, nie sprzeciwia się kremacji ze względów sanitarnych, ekonomicznych lub społecznych (Ad resurgendum cum Christo, KDW, 2016). Z tych samych powodów Kościół nie powinien sprzeciwiać się hydrolizie alkalicznej lub rekompozycji” – przekonuje.

Abp. Michael O. Jackels był jednym z pięciu biskupów sprzeciwiających się przeprowadzeniu śledztwa w sprawie ówczesnego kardynała Theodore’a McCarricka, drapieżcy seksualnego i pedofila. W czerwcu b.r. metropolita Dubuque sprzeciwił się wystosowaniu przez episkopat dokumentu potępiającego możliwość udzielania Komunii Św. jawnie pro-aborcyjnym politykom.

Źródło: lifesitenews.com / dbqarch.org
PR

 

Ludzki kompost. Ostateczne odrzucenie duszy [WSTRZĄSAJĄCY POMYSŁ LEWICY]

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(28)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram