Rezygnacja Benedykta XVI z przewodzenia Kościołowi mogła ustanowić trwałe zmiany w posłudze papieskiej. Świat stawia przed papieżem coraz to nowe wyzwania, a długość życia wydłuża się. Czy to oznacza, że Kościół potrzebuje wyboru „młodego papieża” i trwałego ustanowienia wieku emerytalnego dla Ojca Świętego?
Na łamach portalu „Catholic Herald” opublikowano artykuł nawiązujący do zmian społecznych i coraz to nowych oczekiwań względem przywódców politycznych, ale również religijnych. Autor tekstu przywołuje moment abdykacji Benedykta XVI, który być może dał pierwszy sygnał do trwałego ustanowienia w Kościele funkcji papieża – emeryta, który będzie ustępował z Tronu Piotrowego w momencie, gdy jego siły fizyczne zmniejszą się i nie będzie mógł sprostać wyzwaniom współczesnych czasów.
Autor tekstu zauważa, że dziś średni wiek wydłuża się, a zatem także długość życia papieża statystycznie może być bardzo długa. Jednak może to oznaczać poważne trudności i ograniczenia w sprawowaniu władze i posługi w Watykanie. Dla przykładu „Catholic Herald” podaje, że Franciszek został wybrany papieżem mając 76 lat, natomiast Benedykt XVI miał w momencie obejmowania urzędu papieskiego 78 lat. Taki stan rzeczy, a także decyzja Benedykta XVI z 2013 roku mogą przyczynić się do trwałego ustanowienia funkcji papieża – emeryta, ale również wybierania na Stolicę Piotrową młodszych kardynałów.
Wesprzyj nas już teraz!
„Rezygnacja Benedykta z pewnością otwiera drzwi do wyboru młodszych kardynałów, którzy mogą przejść na emeryturę, zanim zły stan zdrowia lub inwalidztwo wezmą nad nimi górę (zwłaszcza jeśli i kiedy rola byłego papieża zostanie wyraźniej zdefiniowana). Biorąc pod uwagę globalny charakter Kościoła, oczekuje się, że jego przywódca będzie podróżował częściej niż kiedykolwiek, spotykając się i witając oraz ukazując rolę bardziej powszechną dla przywódcy politycznego niż duchownego” – czytamy na łamach „Catholic Herald”.
Portal zauważa również, że zmieniający się świat ma wiele wymagań, a katolicy coraz częściej mają wymagać, aby biskupi, kardynałowi czy wreszcie papież, byli obecni na nowoczesnych platformach medialnych.
„Precedens ustanowiony przez Benedykta XVI nie tylko otwiera drzwi dla urzędującego papieża do rezygnacji, ale także do wybierania młodszych papieży. (…) Młodsi papieże mogliby być może lepiej wytrzymać wymagania związane z podróżami i publikacjami w mediach, jednocześnie być może inspirując nowe pokolenie księży” – podaje portal w swoim tekście.
Źródło: Catholic Herald
WMa