W lipcu 2016 roku polskie służby bezpieczeństwa czekają poważne wyzwania. By sprostać zabezpieczeniu szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży, policja sięgnęła głęboko do portfela. Łącznie na zakupy i działania porządkowe przeprowadzane w związku z imprezami zostanie wydane 68 milionów złotych. Zakupiony sprzęt jest nowoczesny i posłuży naszym funkcjonariuszom przez lata. Bezcenne jest również nabyte wtedy doświadczenie.
– Przetargi na kwotę 24 milionów złotych związane z ochroną szczytu NATO już są realizowane. Pozostały sprzęt dla zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży za 44 miliony złotych zostanie kupiony w trybie uproszczonym, w ramach specustawy dotyczącej modernizacji służb – powiedział w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” Marcin Szyndler, rzecznik KGP.
Wesprzyj nas już teraz!
Polskie służby wzbogacą się w tym roku o różnorodny sprzęt, od urządzeń wykrywających ładunki wybuchowe, kamery w śmigłowcach po apteczki.
Jak informuje „Rzeczpospolita” zakupimy między innymi stacjonarny system odbioru z kamer zamontowanych w śmigłowcu, 20 furgonów dla pododdziałów antyterrorystycznych, robot pirotechniczny, wykrywacze metalu, setki radiotelefonów, tarcz, kasków, apteczek, a także broń: pistolety maszynowe, karabinki szturmowe oraz parasnajperskie, a także karabiny dla strzelców wyborowych.
Nowy sprzęt związany z zabezpieczeniem szczytu NATO jest finansowany ze środków zaplanowanych w ustawie o policji. Wśród środków na ochronę spotkania liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz krakowskich ŚDM zawarto pieniądze na wyżywienie, zakwaterowanie i nadgodziny policjantów.
Przy zabezpieczeniu tegorocznych wydarzeń służyć będą dodatkowi funkcjonariusze. Od 8 do 9 lipca w Warszawie pracować będzie 3 tysiące dodatkowych policjantów, a do Krakowa w dniach 25 do 31 lipca ściągniętych zostanie aż 8 tysięcy mundurowych z innych miast. Szeroka będzie gama ich specjalizacji: od drogówki do antyterrorystów.
Źródło: „Rzeczpospolita”
MWł