Stan bioróżnorodności pogarsza się szybciej niż kiedykolwiek w historii ludzkości, co podkopuje fundamenty naszych gospodarek, bezpieczeństwo żywnościowe, zdrowie i jakość życia. Kluczową rolę w odwróceniu tego trendu odgrywa biznes – oceniło w poniedziałek Światowe Forum Ekonomiczne, gremium sponsorowane przez największe koncerny i fundusze inwestycyjne świata, stojące za „Wielkim Resetem”; opartą o wysokie technologie rewolucją społeczno-ekonomiczną w duchu lewicowym.
„Forum Klausa Schwaba” skomentowało w ten sposób trwający od zeszłego tygodnia w Kanadzie szczyt ONZ poświęcony bioróżnorodności – COP 15.
Zdaniem gremium, biznes odgrywa kluczową rolę poprzez dostarczanie innowacji, inwestycje oraz proponowanie nowych modeli biznesowych niezbędnych do osiągnięcia celów walki z zagrożeniami dla bioróżnorodności. „Ponad połowa światowej gospodarki wysoce lub umiarkowanie zależy w końcu od natury” – zaznaczono w ocenie ekspertów Forum.
Specjaliści Światowego Forum Ekonomicznego zwracają uwagę na szereg zmian niezbędnych do zahamowania czy odwrócenia negatywnych procesów dotyczących bioróżnorodności, wśród nich ustanowienie łańcuchów dostaw niepowodujących wylesiania, zapewnienie pozytywnych wpływów na bioróżnorodność projektów budowlanych, infrastrukturalnych i przemysłu budowlanego, programy rozszerzonej odpowiedzialności producenta, które zmniejszają ilość odpadów i napędzają gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz rozwój rolnictwa regeneracyjnego, które sprzyja zdrowiu gleby i różnorodności biologicznej na gruntach wykorzystywanych do uprawy roślin czy hodowli zwierząt gospodarskich.
PAP
oprac. PR