W Watykanie odbędzie się spotkanie organizowane przez fundację Fratelli tutti. Przyjedzie na nie między innymi około 30 laureatów nagrody Nobla. Chodzi o promocję globalnej współpracy i powszechnego braterstwa.
Spotkanie organizuje watykańska fundacja Fratelli tutti, która ma na celu promowanie idei wyrażonych w encyklice papieża o tym samym tytule z 2020 roku. Encyklika została zaadresowana do wszystkich ludzi dobrej woli; zawiera wezwanie do budowy globalnej społeczności opartej na poszanowaniu różnorodności religijnej i wspólnej pracy dla tzw. lepszego jutra. Dokument Franciszka był krytykowany nawet przez część ateistów sympatyzujących z chrześcijaństwem jako tekst, który całkowicie rezygnuje z perspektywy życia wiecznego, przedstawiając życie ludzkie wyłącznie w wymiarze horyzontalnym.
We Fratelli tutti zawarto dwie modlitwy, jedną ekumeniczną, drugą ogólnoludzką. Mogą je odmawiać zarówno chrześcijanie, którzy odrzucają naukę Kościoła jak i niechrześcijanie; dokument jest szczególnie nakierowany na współpracę z muzułmanami.
Wesprzyj nas już teraz!
Spotkanie, jakie odbędzie się 10 czerwca, należy do cyklu Światowych Spotkań Braterstwa. Tym razem jego hasłem będzie „Not Alone” („Nie sami”).
Celem spotkania jest promowanie braterstwa i dialogu jako formy rozwiązywania konfliktów. Wydarzenie ma zakończyć się „wezwaniem do podjęcia wysiłków na rzecz międzyludzkiego braterstwa” – poinformowała argentyńska agencja Télam, powołując się na „źródła watykańskie”.
Spotkanie odbędzie się na placu św. Piotra w Watykanie. Oprócz laureatów nagrody Nobla (m.in. pokojowej – byłego prezydenta Kolumbii Juana Manuela Santosa i obecnego prezydenta Timoru Wschodniego José Ramosa-Horty), weźmie w nim udział również 193 młodych ludzi ze 193 państw świata. Kolejne osoby podzielą się swym doświadczeniem braterstwa za pośrednictwem wideokonferencji.
W związku z ideami krzewionymi przez encyklikę Fratelli tutti w marcu tego roku otwarty został w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi, multireligijny kompleks świątynny. Obok katolickiego kościoła stanęły synagoga i meczet; projekt został zrealizowany przez Wysoki Komitet Na Rzecz Ludzkiego Braterstwa, który powołano z inicjatywy Stolicy Apostolskiej. W skład Komitetu wchodzą katolicy (w tym kardynał i biskupi), muzułmanie, żydzi oraz ateiści.
Źródła: KAI, PCh24.pl
Pach