4 kwietnia 2017

Święci Kościoła katolickiego odpowiadają na pytanie: czym jest śmierć?

(By Exploti (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons)

Śmierć nie jest zjawiskiem jednowymiarowym i dlatego wielu ludzi tak bardzo boi się jej. Nie ma bowiem jednej definicji tłumaczącej, czym jest zakończenie życia na tym świecie. Zarówno lekarze jak również biolodzy czy filozofowie nie są w stanie stuprocentowo zdefiniować, czym jest koniec życia.

 

Prawdziwą odpowiedź na pytanie: czym jest śmierć, znajdziemy w Piśmie Świętym, co dowodzi 30 zebranych poniżej cytatów świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

1. Śmierć, której ludzie się boją, to jest odłączenie duszy od ciała, natomiast śmierć, której ludzie się nie boją, a bać powinni, to jest odłączenie od Boga. (św. Augustyn)

 

2. Nic pewniejszego od śmierci; nic bardziej niepewnego od jej godziny. (św. Antoni Padewski)

 

3. Kiedy umieramy, jesteśmy często jak zardzewiałe żelazo, które trzeba włożyć w ogień – do czyśćca. (św. Jan Maria Vianney)

 

4. Ja nie umieram, ja wstępuję w życie. (św. Teresa z Lisieux)

 

5. Człowiek nie jest duszą używającą ciała, lecz kompozycją duszy i ciała. (św. Tomasz z Akwinu)

 

6. Nieśmiertelne na świecie mogą być jedynie wiara i marzenia. (św. Tomasz z Akwinu)

 

7. To prawda, że śmierć nie należała do natury; Bóg od początku nie ustanowił śmierci, ale dał ją jako środek zaradczy. Z powodu wykroczenia życie ludzkie stało się nędzne, upływało w codziennym trudzie i nieznośnym płaczu. Trzeba było położyć kres złu, aby śmierć przywróciła to, co utraciło życie. Nieśmiertelność jest raczej ciężarem niż korzyścią, jeżeli nie rozświetla jej łaska. (św. Ambroży)

 

8. Śmierć nie oddziela nas od siebie, ponieważ wszyscy zdążamy tą samą drogą i odnajdziemy się w tym samym miejscu. Nie będziemy nigdy rozłączeni, ponieważ żyjemy dla Chrystusa i teraz jesteśmy złączeni z Chrystusem, idąc ku Niemu. Wszyscy razem będziemy kiedyś z Chrystusem. (św. Szymon z Tesalonik)

 

9. Chociaż pragniemy być z Chrystusem, to jednak boimy się umierania. Niech moc miłości, przezwycięży w nas gorycz śmierci dzięki Temu, który jest naszym życiem i który zechciał umrzeć za nas. Gdyby śmierć nie była tak gorzka, to i chwała męczenników nie byłaby tak wielka. (św. Augustyn)

 

10. Lepiej mi umrzeć w Chrystusie, niż panować nad całą ziemią. (św. Ignacy Antiocheński)

 

11. Jakiż to zaszczyt wyjść z tego świata bezpiecznie i radośnie, wyjść w chwale pośród doświadczeń i ucisków, zamknąć na chwilę oczy, którymi się ogląda ludzi i świat, i zaraz potem otworzyć, aby ujrzeć Boga i Chrystusa. Jakże wielka prędkość owej szczęśliwej podróży. W jednej chwili zostaniesz odebrany ziemi, aby się znaleźć w królestwie niebieskim. (św. Cyprian)

 

12. W śmierci Jezusa śmierć znalazła swoją zagładę, a w Jego zmartwychwstaniu zmartwychwstała upadła natura ludzka. (św. Cyryl Aleksandryjski)

 

13. Śmierć jest przejściem, które obowiązuje wszystkich. Trzeba, abyś ustawicznie przechodził: ze skazitelności do nieskazitelności, ze śmierci do nieśmiertelności, z niespokojności do spoczynku. Niech nie przeraża cię imię śmierci, ale radują dobrodziejstwa szczęśliwego przejścia. Czymże jest śmierć, jeśli nie pogrzebem wad i wskrzeszeniem cnót? (św. Ambroży)

 

14. Jezus umierając poddał się prawu śmierci, które zniósł zmartwychwstając. W ten sposób przeciął wieczność śmierci i z wiekuistej przemienił ją na doczesną. (św. Leon Wielki)

 

15. Sługa Boży tak zawsze powinien postępować, jak gdyby za chwilę miał stanąć przed Najwyższym Sędzią. On widzi wszystkie nasze czyny i zachowuje w pamięci dobre postępki, aby je nagrodzić w swoim czasie, ale pamięta także o tym, co złe, aby je ukarać, jeśli nie zmażemy tego naszą pokutą. (św. Bonawentura)

 

16. Śmierć jest pewna, a życie krótkie, znika ono jak dym. (św. Franciszek z Pauli)

 

17. Gorąco pragnę, abyś Ty o moja matko, uważała moją śmierć za radosne wydarzenie, abyś towarzyszyła mi matczynym błogosławieństwem wtedy, gdy będę przemierzał ową drogę, aż dojdę do brzegu, gdzie się mieszczą wszystkie moje nadzieje. (św. Alojzy Gonzaga)

 

18. W rzeczywistości śmierć nie należała do natury, ale naturalna stała się potem. (św. Ambroży)

 

19. Och, ten pogardzany czas… Jest najbardziej pożądany przez ludzi  światowych w chwili śmierci … ale go nie dostaną. (św. Alfons Maria di Liguori)

 

20. Trzeba zawsze postępować tak, żeby śmierć w jakiejkolwiek godzinie by nie przyszła, zawsze znalazła nas gotowych. (św. Jan Bosko)

 

21. Po twoim przybiciu z Jezusem do krzyża i po złożeniu do Jego grobu zobaczysz niegasnące światło. Z Kalwarii przejdziesz do wiekuistego Taboru. (św. Ojciec Pio)

 

22. Nigdy nie myślę, że śmierć może zniweczyć moje plany, ale zawsze postępuję tak, aby to co robię, było ostatnią rzeczą w moim życiu. (św. Jan Bosko)

 

23. Najchwalebniejsza i najbardziej upragniona jest taka śmierć, która nas zastaje walczących za Pana naszego. (św. Wincenty a Paolo)

 

24. Przez miłosierdzie Pana nie wiesz, kiedy masz umrzeć. Dzień twojego końca pozostaje w ukryciu, abyś rozważał wszystkie.(św. Augustyn)

 

25. Nie musimy koniecznie znać godziny naszej śmierci, aby pójść do raju; musimy jednak do tego się przygotować spełniając dobre uczynki. (św. Jan Bosko)

 

26. Śmierć grzesznika jest bolesna z powodu utraty dóbr doczesnych. Bardziej bolesne jest oddzielenie duszy od ciała. Najboleśniejsza jest utrata duszy i ciała w piekle, gdzie będzie cierpieć w ogniu i wyrzutach sumienia. (św. Albert Wielki)

 

27. Niech umrę, abym naprawdę nie umarł, ale oglądał Ciebie Boże. (św. Augustyn)

 

28. W śmierci Jezusa śmierć znalazła swoją zagładę, a w Jego zmartwychwstaniu zmartwychwstała upadła natura ludzka. (św. Cyryl Aleksandryjski)

 

29. Gdybyśmy, mając wiarę, całkowicie zobaczyli duszę skalaną ciężkim grzechem, umarlibyśmy z przerażenia.(św. Jan Maria Vianney)

 

30. Jeżeli myślicie o śmierci z niepokojem, wiedzcie, że lęk przed nią przyniesie więcej szkody niż zysku. (św. Franciszek Salezy)





Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 752 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram