30 czerwca 2016

Święty Jan Paweł II w elementarzu? PiS szykuje się na setną rocznicę urodzin Papieża Polaka

Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II chciałby, aby do podstawy programowej szkół wszystkich szczebli wpisać „spuściznę literacką i nauczanie św. Jana Pawła II”. Tak posłowie chcieliby zaznaczyć setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Będzie ku temu okazja, bo MEN szykuje zmiany w systemie edukacji.

 

Za cztery lata mamy setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Najwyższa pora wziąć się do pracy – mówi poseł PiS Czesław Sobierajski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II, złożonego z 17 posłów PiS. O koncepcji „wdrożenia spuścizny literackiej i nauczania św. Jana Pawła II do podstawy programowej dla szkół wszystkich szczebli” – pisze „Rzeczpospolita”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Sobierajski proponuje, by w kanonie lektur licealnych znalazły się co najmniej dwie książki Jana Pawła II: wybór poezji oraz „Pamięć i tożsamość”. – To jeden z najcudowniejszych opisów, co to znaczy ojczyzna, jak ją kochać, co to znaczy patriotyzm. To wszystko tutaj jest – podkreśla. Jest też pomysł, by papieskie nauczanie stało się jednym z tematów maturalnych.

 

Posłowie PiS uważają, że w „Naszym elementarzu”, obecnym podręczniku dla uczniów pierwszej klasy brakuje informacji o Janie Pawle II. Poprawiona jego wersja powinna naprawić ten błąd.

 

Plany PiS nie podobają się posłance Nowoczesnej Joannie Scheuring-Wielgus. – Jan Paweł II był osobą wybitną i szanuję jego dorobek, jednak polskie dziedzictwo się do niego nie ogranicza. Jesteśmy państwem świeckim i taka powinna pozostać też edukacja – komentuje dla „Rzeczpospolitej”.

 

Do pomysłów PiS pozytywnie nastawione jest Ministerstwo Edukacji Narodowej, które wskazuje, że choć już teraz w podstawie programowej języka polskiego w liceum znajdują się „Tryptyk Rzymski” oraz homilia Jana Pawła II wygłoszona w 1979 r. na placu Zwycięstwa w Warszawie, to dalsze zmiany nie są wykluczone. Jednak zmiany podstawy programowej nie będą możliwe przed 1 września tego roku. Posłowie PiS zapowiadają dalsze prace zmierzające do wypracowania szczegółowych zmian.

 

Wiemy już, że w związku z likwidacją gimnazjów powstanie nowa podstawa programowa, a za jej napisanie będą odpowiadać konserwatyści. Mogą więc uwzględnić postulat posłów PiS – komentuje Joanna Scheuring-Wielgus.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram