Papież Franciszek ogłosił listę osób odpowiedzialnych za kształt tekstu podsumowującego synod amazoński. Wśród redagujących znalazły się takie nazwiska jak kard. Christoph Schönborn z Austrii czy Argentyńczyk Marcelo Sánchez Sorondo. Nazwiska podano podczas konferencji odbywającej się 15 października.
Wśród redaktorów przyszłego dokumentu znalazły się cztery nazwiska; kardynał Christoph Schönborn, biskup Marcelo Sánchez Sorondo – kanclerz Papieskiej Akademii Nauk, misjonarz abp Edmundo Ponciano Valenzuela z Paragwaju oraz włoski salezjanin ks. Rossano Sala.
Wesprzyj nas już teraz!
Komitet w ciągu najbliższych dwóch tygodni stworzy szkic dokumentu na podstawie wniosków z prac małych grup zwanych circoli minori. Oficjalny tekst posynodalnego dokumentu będzie następnie poddany pod głosownie ojców synodalnych, którego zatwierdzenie wymagać będzie 2/3 głosów. Przyjęty w ten sposób dokument może – ale nie musi – zostać wykorzystany przez papieża w jego posynodalnej ekshortacji.
Prowadzący konferencję bp Eugenio Coter z Boliwii odniósł się do postulowanego przez synod pomysłu utworzenia „Kościoła Amazońskiego” ze specjalną liturgią. Bp Coter zaznaczył, że nie jest planowane wprowadzenie żadnego nowego rytu, ale włączenie pewnych obrzędów do istniejącej już liturgii. „Chodzi nie o stworzenie jedynie struktury kościelnej, ale premanantnego episkopalnego organizmu” – zaznaczał, oraz oznajmił, że o tym w jaki sposób konkretnie wyglądać będzie Kościół z „Amazońską twarzą” zdecyduje specjalnie powołana komisja.
Biskup Rafael Alfonso Escudero López-Brea z prałatury Moyobamba przekonywał, że włączone do liturgii „symbole” i „rytuały” będą mieć znaczenie dekoracyjne i nie wpłyną na kształt, przesłanie i cel liturgii. Hierarcha wyraża pewność, że nowe zmiany przyczynią się do wzrostu powołań zarówno w świeckich jak i duchownych ministerstwach. „To jest powód do dziękczynienia i wyrażenia wdzięczności Bogu” – podkreślał.
Źródło: catholicherald.co.uk
PR