3 października 2013

Synod i kolegialność głównymi tematami prac Rady Kardynałów

(fot. mrpronto / sxc.hu)

Tematyka najbliższego Synodu Biskupów oraz realizacja kolegialności w Kościele to główne tematy prac obradującej od wczoraj Rady Kardynałów – nowej instytucji utworzonej formalnie w miniony poniedziałek – 30 września, a obradującej od wczoraj w Watykanie. O jej pracach poinformował dziennikarzy rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ.

Rada Kardynałów rozpoczęła obrady wczoraj rano w bibliotece prywatnej Ojca Świętego, w Pałacu Apostolskim, ale od wczorajszego popołudnia obraduje w Domu Świętej Marty, gdzie zakwaterowani są wszyscy jej członkowie. Po słowach wprowadzenia Papieża Franciszka członkowie Rady wymienili opinie na temat wizji Kościoła w ujęciu II Soboru Watykańskiego. „Mówiono o misji Kościoła, o relacji między Kościołem powszechnym a Kościołami lokalnymi, o komunii, uczestnictwie, kolegialności w prowadzeniu Kościoła, o Kościele ubogich, o misji świeckich w Kościele, o służebnym charakterze i wszystkich instytucji kościelnych i odpowiedzialności wszystkich członków Kościoła za wspólnego dobra” – stwierdził ks. Lombardi.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Natomiast wczoraj po południu w Domu Świętej Marty mówiono o kolejnym Synodzie Biskupów. Ks. Lombardi przypomniał, że Papież Franciszek już zapowiedział, że będzie on poświęcony osobie i rodzinie w świetle Ewangelii. Z tego względu na sesji roboczej obecny był także sekretarz generalny Synodu, abp Lorenzo Baldisseri. Kwestia ta jest dość pilna i można oczekiwać, że niebawem – za tydzień lub dwa zostanie ogłoszony temat Synodu. Mówiono także o nowych sposobach pracy zgromadzenia, zarówno zwyczajnego jak i nadzwyczajnego oraz konieczności ich udoskonalenia.

 

W sesjach wczorajszych uczestniczył Ojciec Święty. Natomiast dziś rano Papież Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej. W tym czasie Rada Kardynałów omawiała kwestie związane z reformą Kurii Rzymskiej. Jak zaznaczył ks. Lombardi chodzi o relacje dykasterii z Ojcem Świętym, koordynację ich prac, funkcje Sekretariatu Stanu i tak dalej… „Są to kwestie bardzo szerokie, złożone, co do których istnieje duża ilość przedstawionych sugestii i pomysłów. Obecnie kardynałowie będą pracować także nad tą tematyką” – zapowiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej.

 

Ks. Lombardi zaznaczył, że ośmiu kardynałów – członków Rady nie są delegatami poszczególnych kontynentów. Są oni członkami kolegium biskupów, znającymi prawdziwe problemy Kościoła w różnych częściach świata i oczywiście cieszą się wielkim zaufaniem papieża. Odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy dodał, że Rada może poruszać także kwestie ekonomiczne, ale dotychczas ich nie podjęła.

 

 

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 652 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram