24 września 2024

Synod o Synodalności wchodzi w kluczową fazę. Wkrótce początek decydujących obrad

2 października w Watykanie rozpocznie się drugie zgromadzenie Synodu o synodalności z udziałem duchownych i świeckich. Przez prawie miesiąc będą oni dyskutować na temat przyszłości Kościoła.

Synod o synodalności został zainicjowany przez papieża Franciszka w październiku 2021 r. To wieloletnie, ogólnoświatowe przedsięwzięcie, które w założeniu ma służyć wsłuchaniu się przez wszystkich „ochrzczonych” w głos Ducha Świętego.

Proces synodalny rozpisano na etapy i za nami są już etapy diecezjalny, krajowy i kontynentalny. W październiku ub. roku odbyło się również pierwsze globalne zgromadzenie w Watykanie. Tegoroczna, druga sesja zgromadzenia w Rzymie Apostolskiej będzie ostatnim tego typu zgromadzeniem Synodu o synodalności.

Wesprzyj nas już teraz!

W raporcie podsumowującym ubiegłoroczne spotkanie i dyskusje w grupach roboczych zdefiniowano synodalność jako „podróż chrześcijan z Chrystusem i ku Królestwu, razem z całą ludzkością”. Proces synodalny polega na „spotkaniu się na różnych poziomach życia kościelnego, słuchaniu się nawzajem, dialogu, wspólnotowym rozeznaniu, budowaniu konsensusu jako wyrazu Chrystusa, który staje się żywy w Duchu, oraz podejmowaniu decyzji o zróżnicowanej współodpowiedzialności”.

Papież Franciszek wskazywał, że wyobraża sobie Synod o synodalności jako „podróż zgodną z Duchem, nie jako parlament do żądania praw i zgłaszania potrzeb zgodnie z planem świata, ani jako okazję do podążania tam, gdzie wieje wiatr, lecz jako okazję do bycia posłusznym tchnieniu Ducha Świętego”.

Podczas tegorocznego zgromadzenia uczestnicy synodu zajmą się sprawami, które znalazły się w „Instrumentum Laboris 2024”, bazującym na wynikach sesji z 2023 r.

Kluczowe mają być trzy zagadnienia: Jak można być w pełniejszy sposób „znakiem i narzędziem” zjednoczenia z Bogiem i jedności całej ludzkości? Jak można lepiej „dzielić się darami i zadaniami” w służbie Ewangelii? Wreszcie, jakie procesy, struktury i instytucje są potrzebne w misyjnym Kościele synodalnym?

Dokument koncentruje się na tym, w jaki sposób Kościół synodalny realizuje swoją misję. Proponuje się przyjęcie konkretnego, bardziej synodalnego podejścia w zarządzaniu Kościołem, do teologii, misji i rozeznawaniu doktryny.

Podczas tegorocznej sesji szereg kontrowersyjnych tematów zostało przekazanych do dalszej analizy wybranym grupom studyjnym. Zajmą się one np. żądaniami ruchu mniejszości seksualnych („LGBTQ”).

Organizatorzy synodu zasugerowali także, by przyjąć nowe sposoby podejścia do „kontrowersyjnych” kwestii w Kościele. Proponuje się promocję „inicjatyw, które umożliwiają wspólne rozeznanie w kwestiach doktrynalnych, duszpasterskich i etycznych”, poufne spotkania ekspertów, w tym osób bezpośrednio dotkniętych tymi sprawami.

Synod to spotkanie biskupów zebranych w celu omówienia tematu o znaczeniu teologicznym lub duszpasterskim. Spotkania takie kończy się przyjęciem dokumentu zawierającego porady lub wskazówki dla papieża.

Synod o synodalności zerwał z tą tradycją, zapraszając – poza biskupami – również delegatów świeckich z prawem głosu. Co charakterystyczne, prawie jedna trzecia z 364 delegatów, którzy mogą głosować, została wybrana bezpośrednio przez papieża. Są pośród nich osoby świeckie, księża, kobiety, osoby konsekrowane i diakoni. Aż pięćdziesiąt czterech członków z prawem głosu to kobiety.

Sekretariat Generalny Synodu Biskupów poinformował, że początkowa faza słuchania diecezjalnego zakończyła się z udziałem 112 ze 114 konferencji biskupów katolickich na świecie.

Przykładowo, w USA, w diecezjalnej fazie synodu wzięło udział około 700 tys. osób spośród 66,8 miliona katolików w kraju, czyli około 1 proc.

W październikowym zgromadzeniu będzie brać udział 368 członków z prawem głosu i 96 uczestników bez prawa głosu.

Głównymi organizatorami synodu są kardynał Jean-Claude Hollerich, 66-letni arcybiskup Luksemburga, który jest relatorem generalnym. To jezuita, a także członek elitarnej Rady Kardynałów doradzających papieżowi Franciszka. Już wcześniej wyrażał otwartość na możliwość wprowadzenia w Kościele kapłaństwa kobiet. Uważa także, że należałoby zmienić nauczanie na temat homoseksualizmu. Nie podoba mu się określenie relacji homoseksualnej jako „wewnętrznie nieuporządkowanej” jak naucza Katechizm Kościoła Katolickiego. Podobne uwagi odnośnie homoseksualizmu wyrażał też prefekt Dykasterii ds. Nauki i Wiary, kard. Victor Manuel Fernández.

Sekretarzem Generalnym Synodu Biskupów jest kardynał Mario Grech, były biskup Gozo na Malcie. Grech jest jednym z dwóch autorów kontrowersyjnych wytycznych duszpasterskich biskupów maltańskich dotyczących „Amoris Laetitia”, które stwierdzały, że rozwiedzeni katolicy, żyjący w ponownych związkach cywilnych, w niektórych przypadkach i po „uczciwym rozeznaniu”, mogą przyjmować Komunię świętą. W 2022 r. hierarcha potępił publiczną krytykę niemieckiej „drogi synodalnej”.

Po zakończeniu Synodu o synodalności w październiku 2024 r. rozpocznie się faza wdrażania postanowień synodalnych wypracowanych przez dziesięć grup studyjnych, utworzonych jeszcze podczas sesji w 2023 r. Grupy studyjne mają pracować aż do czerwca 2025 r., by umożliwić wdrożenie przyjętych postulatów. Jak wskazuje „Instrumentum Laboris”, ​​„bez namacalnych zmian wizja Kościoła synodalnego nie będzie wiarygodna”.

Źródło: catholicnewsagency.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram