Państwo Islamskie uwolniło 22 chrześcijan, porwanych niemal pół roku temu w północno-wschodniej Syrii. Stało się tak w wyniku negocjacji prowadzonych przez Asyryjski Kościół Wschodu z miasta Hassaké – poinformowało Asyryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
Uwolnieni należą do grupy ponad 200 chrześcijan obrządku asyryjskiego, uprowadzonych przez dżihadystów podczas ofensywy pod Khabour w prowincji Hassaké. Jest wśród nich 14 kobiet.
Wesprzyj nas już teraz!
Nadal trwają rokowania w sprawie uwolnienia 187 innych osób.
Asyryjczycy są jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich. W Syrii jest ich około 30 tys. Mieszkają głównie w 35 wioskach w prowincji Hassaké.
Asyryjski Kościół Wschodu głosi nestoriańskie wyznanie wiary, potępione na III soborze powszechnym w Efezie w 431 r. i od tamtego czasu stanowi odrębną gałąź chrześcijaństwa. W ciągu wieków wielokrotnie podejmowano próby zjednoczenia go z innymi wyznaniami, zwłaszcza z Kościołem katolickim, ale najtrwalszą okazała się unia części nestorian z papieżem w 1830 r., gdy Pius VIII zatwierdził Jana Hormizdasa i nadał mu tytuł chaldejskiego patriarchy Babilonii. Od tamtego czasu Kościół chaldejski pozostaje nieprzerwanie w jedności z Rzymem i ma więcej wiernych niż Asyryjski Kościół Wschodu.
Podczas swej wizyty w Watykanie w listopadzie 1994 r. patriarcha asyryjski Mar Dinkha IV podpisał ze św. Janem Pawłem II Wspólną Deklarację Chrystologiczną, która wyjaśniała wiele spornych do tego czasu zagadnień teologicznych między obu Kościołami. W sierpniu 1997 r. rozpoczął się dialog teologiczny katolicko-asyryjski.
KAI
luk