Tarcza NSPJ to owalny kawałek tkaniny, w centrum którego znajduje się wizerunek przebitego i krwawiącego Serca Jezusowego, otoczonego koroną cierniową. Z Serca wydobywa się płomień, nad którym widnieje krzyż. Wizerunek ten otacza napis: Najświętsze Serce Boże – Przyjdź Królestwo Twoje! W innych krajach można także spotkać identyczne Tarcze z napisem: Stój! Serce Jezusa jest ze mną! Przyjdź Królestwo Twoje!
W ten sposób osoba nosząca Tarczę wyraża pragnienie przynależności do Najświętszego Serca i oddania Mu się w opiekę, szczególnie w chwilach ataków Złego.
Wesprzyj nas już teraz!
Tarcza związana jest ściśle z objawieniami Bożego Serca św. Małgorzacie Marii. Świadczy o tym fragment listu, który Święta napisała 2 marca 1686 roku do swojej przełożonej, matki Franciszki de Saumaise. Przekazała w nim pragnienie objawione jej przez Zbawiciela: Pan Jezus pragnie, aby Siostra kazała sporządzić Tarcze z wizerunkiem Jego Najświętszego Serca, aby wszyscy ci, którzy zechcą oddać Mu hołd, umieścili je w swoich domach; a mniejsze nosili przy sobie.
Tak oto narodził się zwyczaj noszenia małych Tarcz. Praktyka ta upowszechniła się w całej Francji pod koniec XVIII stulecia. Święta wizjonerka z Paray-le-Monial zawsze nosiła ją przy sobie i zachęcała swoje nowicjuszki do tego samego. Stworzyła ona wiele podobnych sakramentaliów i mówiła, że noszenie ich jest szczególnie miłe Bożemu Sercu. Praktyka ta początkowo ograniczała się jedynie do klasztorów Wizytek. Później została rozpowszechniona przez inną członkinię tego zakonu – bł. Annę Magdalenę Rémuzat (1696-1730). Pan Jezus objawił tej mniszce spustoszenie, jakie miała poczynić ciężka epidemia dżumy w Marsylii w 1720 roku, a także cudowną pomoc, jaką otrzymają mieszkańcy tego francuskiego miasta dzięki nabożeństwu do Najświętszego Serca Jezusa. Siostra Rémuzat sporządziła tysiące Tarcz Najświętszego Serca Jezusowego i rozdawała je w całym mieście dotkniętym przez zarazę. Wkrótce epidemia w cudowny sposób ustąpiła. Wiele osób noszących Tarczę uniknęło choroby, a zarażeni – za sprawą tego sakramentalium zostali cudownie uzdrowieni. Od tamtej pory zwyczaj noszenia Tarczy upowszechnił się w innych miastach i krajach.
W 1870 roku papież bł. Pius IX ostatecznie poparł i pobłogosławił tę chwalebną praktykę religijną, mówiąc: Błogosławię tę Tarczę i zapewniam, że wszystkie inne jej podobne otrzymają to samo błogosławieństwo, bez konieczności odnawiania go przez kapłana.
Podkreślmy w tym miejscu, że ten papież jako pierwszy poświęcił czerwiec Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Od tego czasu jego następcy dedykowali w tym miesiącu Bożemu Sercu specjalne praktyki religijne – np. wystawienie Najświętszego Sakramentu, odmawianie litanii do Najświętszego Serca Jezusowego, Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu…
Tarcza NSPJ – symbol przeciwników rewolucji francuskiej
W 1789 roku wybuchła we Francji rewolucja, której konsekwencje były o wiele straszniejsze od wspomnianej wcześniej marsylskiej zarazy. Skutki tej nowej epidemii odczuł cały ówczesny świat, a poniekąd odczuwamy je do dziś…
W tym okrutnym czasie wielu szczerych katolików uciekało się do Najświętszego Serca Pana Jezusa, znajdując w Nim ukojenie i pomoc. Podczas tego rewolucyjnego i antyreligijnego szaleństwa Tarczę Najświętszego Serca Jezusowego nosili zarówno kapłani, jak i świeccy. Z czasem sakramentalium to stało się swoistym emblematem przeciwników rewolucji francuskiej.
Wśród rzeczy osobistych należących do królowej Marii Antoniny, zgilotynowanej przez rewolucjonistów, znaleziono rysunek Bożego Serca z płomieniem, krzyżem i koroną cierniową, z napisem: Najświętsze Serce Jezusa, zmiłuj się nad nami!
Warto przypomnieć, że wcześniej – przed rewolucją – czcicielką Najświętszego Serca Jezusowego była królowa Francji Maria Leszczyńska, córka króla Polski, Stanisława. Jak pisze o. Xavier de Franciosi SJ w swej pracy pt. Kult Najświętszego Serca Jezusa, w 1748 roku królowa Maria – z okazji swojego ślubu z królem Ludwikiem XV – otrzymała od ówczesnego papieża Benedykta XIV wiele Tarcz Najświętszego Serca Jezusa wykonanych z czerwonej tafty i haftowanych złotem.
Bogusław Bajor
Tekst pochodzi z wyjątkowej broszury zawierającej historię kultu, modlitwy i pieśni do Najświętszego Serca oraz Tarczę Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Można ją zamówić wchodząc na stronę: