Rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar przypomniał, że za uchylanie się od obowiązku szczepień dzieci grozi finansowa kara. Mogą ją zastosować inspektorzy sanitarni. W szczepionkowym nadzorze mają uczestniczyć także lekarze.
Zdaniem rzecznika GIS lekarze powinni zgłaszać do inspekcji niepokornych rodziców, odmawiających wykonania obowiązkowych szczepień. Zauważył jednak, że nie w każdym przypadku inspektor musi wszcząć postępowanie i nałożyć grzywnę, gdyż czasem wystarczy rozmowa lub urzędowe pismo w tej sprawie.
Wesprzyj nas już teraz!
– Od obowiązku szczepień rocznie uchylają się rodzice ok. 4 tys. dzieci, w większości osoby skupione w ruchu antyszczepionkowym – poinformował Bodnar – To na szczęście tylko promil wszystkich dzieci, niewielka skala wyjaśnił rzecznik.
Rzecznik przestrzegł przed uchylaniem się od obowiązku szczepień i przypominał, że w takiej sytuacji możliwe jest nałożenie grzywny w wysokości do 1500 zł.
Szczepionkowi entuzjaści zyskali w ostatnim czasie wsparcie także ze strony Rzecznika Praw Pacjenta Krystyny Kozłowskiej. Również ona przypomniała o obowiązku wykonywania szczepień. Zauważyła ponadto, opierając się na wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 16 kwietnia 2013, że w przypadku obowiązkowych szczepień ochronnych wyłączone jest uprawnienie pacjenta do wyrażania zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody.
Warto w tym miejscu przypomnieć, iż według danych statystycznych największa umieralność niemowląt w krajach rozwiniętych jest tam, gdzie stosuje się najwięcej szczepień – najmniejsza choćby w krajach skandynawskich, gdzie szczepień jest bardzo niewiele. Aż w 16 krajach europejskich szczepienia są dziś dobrowolne.
Źródło: rynekzdrowia.pl/stopnop.pl
luk