7 kwietnia 2016

Szczyt francusko-niemiecki zaowocuje wspólnym projektem odnośnie głębszej integracji?

(REUTERS / FORUM)

Francja i Niemcy chcą do końca roku przedstawić projekt ściślejszej integracji strefy euro. Przywódcy obu krajów wraz z ministrami spotkali się w Metz, by przyspieszyć prace nad wspólnym stanowiskiem w tej kwestii.


Zarówno strona francuska, jak i niemiecka zadeklarowały, że pomimo różnić, jakie istnieją między obu krajami odnośnie kształtu UE, są gotowe zrezygnować z części swoich postulatów, byle by jak najprędzej wypracować wspólne rozwiązanie.

Wesprzyj nas już teraz!

„Integracja strefy euro musi być kontynuowana. Dziś istnieje realna wola zarówno we Francji, jak i w Niemczech, by przedstawić nowe propozycje instytucjonalne, pozwalające na ściślejszą integrację” – przyznali Francuzi.

W maju ubiegłego roku przywódcy obu państw opublikowali wspólny wniosek w sprawie wzmocnienia strefy euro bez konieczności zmiany traktatów. Dwie największe gospodarki strefy euro wezwały do ustanowienia uporządkowanego systemu zarządzania w strefie euro poprzez organizację specjalnych szczytów, jak również konwergencję fiskalną i społeczną.

Delikatna kwestia zmiany traktatów w celu dalszego wzmocnienia strefy euro została odłożona do roku 2016. Po referendum w sprawie Brexit, zaplanowanym na 23 czerwca tego roku, Francja i Niemcy będą miały większą swobodę realizacji swoich planów. Przedstawiciele obu państw podkreślają, że integracja jeszcze się nie zakończyła.

Podczas obecnego szczytu liderzy będą omawiać sytuację ekonomiczną w UE, zwłaszcza kwestie wzrostu PKB i zatrudnienia, a także najnowsze doniesienia na temat oszustw podatkowych, ujawnionych w związku z „Panama Papers”.

Angela Merkel i Francois Hollande muszą dojść do porozumienia w sprawie ustanowienia specjalnego budżetu i odrębnego ministerstwa finansów strefy euro. Hollande jest zwolennikiem nie tylko powołania odrębnego budżetu, ale także odmiennego organu przedstawicielskiego (parlamentu). Merkel jest bardziej powściągliwa.

Wśród kilku spornych kwestii, oba kraje zgodziły się, że prezydentem tzw. Eurogrupy  powinien być ktoś spoza obszaru wspólnej waluty.

Na szczycie zwołanym 24 października 2014 roku, szefowie Komisji Europejskiej, Rady, Eurogrupy, Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Banku Centralnego zostali zaproszeni do połączenia wysiłków w celu przygotowania „kolejnych kroków do lepszego zarządzania gospodarczego w strefie euro”. Mandat ten został potwierdzony podczas posiedzenia Rady Europejskiej w dniu 18 grudnia 2014 r. Pierwszy etap współpracy pięciu krajów zakończył się sporządzeniem dokumentu, który posłużył za podstawę do dalszej dyskusji na posiedzeniu Rady Europejskiej w lutym 2015 r. w sprawie zacieśniania integracji państw, które mają wspólną walutę.

 

Źródło: eurakctiv.com., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram