Podczas odbywającego się w cieniu antyglobalistycznych starć szczytu państw G20, politykom nie udało się dojść do ostatecznego porozumienia w sprawie ochrony klimatu. Prezydent USA Donald Trump potwierdził swoje dotychczasowe stanowisko w tym temacie, które wyraził kilka tygodni temu rezygnując z ustaleń wynikających z porozumienia paryskiego. Politycy zgodzili się jednak w sprawach dot. wolnego handlu i walki z protekcjonizmem.
Politycy obradujący w Hamburgu podczas szczytu G20 nie zdołali ustalić wspólnej polityki klimatycznej. Negatywne zdanie na temat zapisów o ochronie klimatu wyraził prezydent Stanów Zjednoczonych, który przypomniał, że wiążącą dla jego administracji jest decyzja o wycofaniu poparcia USA dla porozumienia paryskiego. W końcowym komunikacie podsumowującym szczyt G20 mają znaleźć się różnice w poglądach obu stron, a także informacja o tym, że 19 państw opowiadających się za ochroną klimatu „przyjęło do wiadomości” stanowisko Stanów Zjednoczonych.
Wesprzyj nas już teraz!
Państwa biorące udział w szczycie G20 potwierdziły jednak, że nie ma możliwości renegocjacji zapisów tzw. porozumienia paryskiego. Oznacza to, że same będą kontynuowały politykę związaną ze zmianami klimatu i jego ochroną.
O sukcesie można mówić jednak w innym kontekście. Doprowadzono do kompromisowego porozumienia w sprawie handlu międzynarodowego. Wszyscy członkowie G20 zdecydowali się poprzeć umowy wolnego handlu i opowiedzieli się przeciwko protekcjonizmowi w handlu. Politycy debatowali również nad sprawami dotyczącymi światowego, islamskiego terroryzmu oraz likwidowania źródeł finansowania działalności Państwa Islamskiego. Jak wynika z relacji zachodnich mediów, w tych sprawach doszło do szybkiego porozumienia.
Warto przypomnieć, że na początku czerwca Donald Trump poinformował publicznie, że Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia paryskiego, ponieważ są one dla nich niekorzystne. – Porozumienie paryskie jest w najwyższym stopniu niekorzystne dla USA, działa natomiast na korzyść innych krajów – mówił Trump. – Pomimo tego, że zależy mi na ochronie środowiska USA, nie mogę zaakceptować umowy, która uderza w Stany Zjednoczone – tłumaczył.
Źródło: Reuters, wprost.pl, PCh24.pl
WMa