W Londynie odbywa się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw grupy G7, podczas którego omawiane są „wspólne wyzwania i rosnące zagrożenia”.
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab, który jest gospodarzem spotkania, miał poruszać sprawy stosunków z Chinami, Mjanmą/Birmą, Libią, Syrią i Rosją.
Na szczycie miały być poruszane także kwestie Etiopii, Iranu, Korei Północnej, Somalii, Sahelu Bałkanów Zachodnich. Przedstawiciele najbogatszych krajów świata chcą podjąć próby rozwiązania „naglących problemów geopolitycznych, które zagrażają demokracji, wolnościom i prawom człowieka”.
Wesprzyj nas już teraz!
– Prezydencja Wielkiej Brytanii w G7 jest okazją do zjednoczenia otwartych, demokratycznych społeczeństw i zademonstrowania jedności w czasie, gdy jest to bardzo potrzebne, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom i rosnącym zagrożeniom – powiedział Raab.
Z kolei Sekretarzem Stanu USA Antony Blinken podkreślił potrzebę zjednoczenia sojuszników wokół USA i wezwał do budowy „międzynarodowego porządku opartego na zasadach”, aby zająć się dekarbonizacją świata i jego odbudową po tzw. pandemii. Szef amerykańskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że Stany Zjednoczone „nie mają bliższego sojusznika i bliższego partnera” niż Wielka Brytania. – Łączy nas więź przyjaźni, więzi rodzinne, historia, wspólne wartości i wspólne poświęcenie – przekonywał.
Grupa G7 skupia siedem najbardziej rozwiniętych gospodarek świata: Wielką Brytanię, Kanadę, Francję, Niemcy, Włochy, Japonię i USA.
Na trzydniowy szczyt zaproszono również: Australię, Indie, Koreę Południową i RPA. Brytyjczycy, którzy opuścili UE, chcą pogłębienia więzi z dynamicznie rozwijającym się regionem Indo-Pacyfiku mającym ogromne znaczenie geostrategiczne.
Minister Raab zaznaczył, że obecność krajów spoza G7 jest dowodem „rosnącego zapotrzebowania na sprawne klastry podobnie myślących krajów, które wyznają te same wartości i chcą chronić system wielostronny”.
Podczas szczytu poruszono także kwestie związane ze współpracą szczepionkową. Brytyjczycy mają zorganizować specjalną globalną konferencję, aby przyspieszyć rozwój szczepionek w związku z „przyszłymi pandemiami”.
Źródło: thenationalnews.com, euractiv.com
AS