W dniach 8-9 lipca w Warszawie będzie miał miejsce szczyt NATO. Jego obrady odbędą się głównie na Stadionie Narodowym w Warszawie, w hali wzniesionej na płycie boiska. Wokół obiektu sportowego powstał płot o długości trzech kilometrów i wysokości 2,5 metra. W środku Stadionu Narodowego znajdują się sale obrad, pokoje dla poszczególnych delegacji i m.in. gabinet amerykańskiego prezydenta stanowiący kopię Gabinetu Owalnego.
Na szczyt NATO w Warszawie do Polski przyjedzie 18 prezydentów, 21 szefów rządów, 41 szefów dyplomacji i 39 ministrów obrony. Delegacja polska będzie liczyła 42 osoby.
Wesprzyj nas już teraz!
Imprezę zabezpieczy 6 tysięcy policjantów. Warszawska policja łącznie liczy 10 tys. funkcjonariuszy, dlatego patrole wesprą służby z innych wojewódzkich komend w Polsce. Na organizację szczytu zaplanowano ok. 160 mln zł, środki w większości pochodzą z budżetu MON.
Podczas szczytu zakazane będą zgromadzenia spontaniczne. Wprowadzony zostanie też zakaz noszenia broni.
W wydarzeniu weźmie udział m. in. prezydent RP Andrzej Duda. Pierwsze wystąpienie polskiej głowy państwa podczas szczytu zaplanowano na piątek. Tego dnia Andrzej Duda spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Barackiem Obamą. W planach jest wydanie prezydenckich oświadczeń.
Drugiego dnia szczytu Prezydent RP weźmie udział w spotkaniu poświęconemu Afganistanowi z udziałem szefów państw i rządów NATO oraz przedstawicieli 19 krajów partnerskich i organizacji międzynarodowych w tym uczestnikami misji NATO Resolute Support.
Program przewiduje drugą sesję Rady Północnoatlantyckiej, na którą zaproszone będą Jordania, Rada Europejska oraz Komisja Europejska. Ostatnie spotkanie, na które zaproszono prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę, zostanie przeprowadzone w formacie Komisja NATO-Ukraina.
Równoległe spotkanie będą odbywać ministrowie spraw zagranicznych oraz ministrowie obrony narodowej.
Źródło: newsweek.pl/msz.gov.pl
luk