20 września 2021

Szczyt obronny w Londynie odwołany! Powodem 90 mld dolarów, które przeszły Francuzom „koło nosa”

(fot. Pixabay)

Paryż odwołał szczyt francusko-brytyjskich ministrów obrony, który był zaplanowany na ten tydzień. Francuzi podjęli szereg działań dyplomatycznych, wyrażając protest wobec zawarcia porozumienia obronnego między USA, Australią i Wielką Brytanią (AUKUS) oraz anulowania z tego powodu kontraktu na budowę 12 konwencjonalnych łodzi podwodnych dla Australijczyków o wartości 90 mld dolarów. O porozumieniu Paryż dowiedział się z mediów w zeszłym tygodniu.

Ben Wallace, brytyjski sekretarz obrony i francuska minister Florence Parly mieli spotkać się na dwudniowym szczycie w Londynie i przemawiać w Radzie Francusko-Brytyjskiej.

Współprzewodniczący Rady, Peter Ricketts, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii potwierdził, że zgromadzenie elit zostało „przełożone na późniejszy termin” – podaje theguardian.com.

Wesprzyj nas już teraz!

Jeszcze w niedzielę Brytyjczycy wyrazili nadzieję, że do szczytu dojdzie. „Mamy silne i bliskie partnerstwo w dziedzinie obronności z Francuzami jako zaufanymi sojusznikami” – miał argumentować jeden z członków Rady, wskazując na wspólne operacje antyterrorystyczne w Mali i Iraku.

Paryż jednak pozostaje nieugięty, protestując przeciwko zawarciu porozumienia AUKUS, przewidującego przekazanie technologii jądrowej do Australii, gdzie ma być wybudowanych 8 okrętów podwodnych z napędem atomowym.

Francja w weekend odwołała ambasadorów w USA i Australii. Odwołanie szczytu obronnego ma być – w zamierzeniu Francuzów – dotkliwym skutkiem dla Brytyjczyków.

Amerykański prezydent Joe Biden, by uspokoić sojusznika z NATO, poprosił o rozmowę z Emmanuelem Macronem.

Rzecznik francuskiego rządu, Gabriel Attal zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku dni dojdzie do rozmowy telefonicznej obu prezydentów.

Do USA wybiera się w najbliższym czasie premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i jego nowo awansowana minister spraw zagranicznych Liz Truss. Poza siedzibą ONZ, brytyjski lider uda się do Białego Domu.

W niedzielę wieczorem Johnson uspokajał Francuzów, mówiąc, że nie powinni martwić się paktem obronnym AUKUS, ponieważ „nasza miłość do Francji jest nie do wykorzenienia”.

– Jesteśmy bardzo, bardzo dumni z naszych relacji z Francją i ma to ogromne znaczenie dla tego kraju. To bardzo przyjacielska relacja – serdeczna ententa – która liczy ponad sto lat i jest dla nas absolutnie niezbędna – dodał.

Prezydent Francji nie zamierza wziąć udziału także w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zastąpi go podczas dorocznego spotkania światowych przywódców, minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian, który ostro potępił umowę AUKUS, mówiąc, że było to „wbicie noża w plecy.” Oskarżył sygnatariuszy umowy o „obłudę, pogardę i kłamstwa”.

„Francja jest szczególnie niezadowolona, ​​że ​​na spotkaniach dwustronnych i innych w ciągu ostatnich kilku miesięcy ministrowie z trzech krajów nie wskazali, co było planowane, a niektóre źródła dyplomatyczne twierdzą, że poczucie gniewu i zdrady w Paryżu wciąż jest niedoceniane” – komentuje theguarian.com.

Brytyjczycy twierdzą, że przekazanie wiadomości Francuzom pozostawiono Australijczykom, a w Canberze miały wystąpić z tego powodu spory. W rezultacie o porozumieniu i anulowaniu kontraktu Francuzi dowiedzieli się niecały tydzień temu z mediów.

Wielka Brytania przekonuje, że odpowiedziała na prośbę Australii dot. przekazania tajnej technologii napędu jądrowego dla okrętów podwodnych w marcu tego roku, technologii dzielonej przez nią wraz ze Stanami Zjednoczonymi na mocy umowy obronnej z 1958 roku. Australijczycy po uzyskaniu zapewnienia udzielenia wsparcia ze strony Londynu – jak twierdzą Brytyjczycy – bezpośrednio mieli zwrócić się do Stanów Zjednoczonych. Jednak ta wersja wydarzeń o „względnej bierności Brytyjczyków” jest podważana przez innych.

To sam Johnson chciał poszerzyć umowę o współpracy z Australią o atomowe okręty podwodne w następstwie brexitu.

AUKUS przewiduje nie tylko współpracę w zakresie produkcji łodzi o napędzie atomowym, ale także dzielenie się przełomowymi odkryciami w zakresie sztucznej inteligencji i obliczeń kwantowych między trzema krajami.

 

Źródło: theguardian.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram