Szef angielskiego Latin Mass Society odpowiada na zarzuty pod adresem środowisk tradycjonalistycznych, które padły w liście wyjaśniającym do motu proprio Franciszka. Joseph Shaw przyznał, że w ruchu tym znajdują się radykałowie. Jednak większość wiernych, podobnie jak i liderzy, ruchu uznaje Vaticanum II i z szacunkiem odnosi się do Kościoła hierarchicznego.
W liście wyjaśniającym motu proprio Franciszek napisał, że „nie mniej zasmuca mnie instrumentalne używanie Missale Romanum z 1962 r., które coraz bardziej charakteryzuje się rosnącym odrzuceniem nie tylko reformy liturgicznej, ale i Soboru Watykańskiego II, z bezpodstawnym i niemożliwym do obrony twierdzeniem, że zdradził on Tradycję i prawdziwy Kościół”.
Zdaniem Josepha Shawa zarzut ten nie odpowiada rzeczywistości. Wprawdzie wśród osób związanych z rytem tradycyjnym znaleźć można przypadki skrajne, jednak nie jest to normą. Większość uczestników Mszy w starym rycie to zwykli wierni, szukający łaski. Nie popadają bynajmniej w nienawiść do Kościoła jako całości. Jak podkreśla Shaw, księża celebrujący liturgię w rycie trydenckim pozostają posłuszni swym biskupom. Gdyby nawet w poszczególnym przypadku działo się inaczej, to biskup ma przecież prawo sięgnąć po stosowne środki dyscyplinarne. Tak samo, jak i w przypadku każdego innego prezbitera… Z kolei część wiernych związanych ze „starą” Mszą istotnie publikuje kontrowersyjne treści w mediach społecznościowych. Jednak nie są oni reprezentantami zwykłych wiernych, którzy z reguły nie udzielają się nagminnie w internecie. Świeccy liderzy nie popierają takiego radykalizmu.
Szef angielskiego Latin Mass Society podkreśla, że ruch wiernych Rzymowi tradycjonalistów, do którego należy on od wielu lat, opiera się na uznawaniu dokumentów Soboru Watykańskiego II i prawowitości obecnych władz kościelnych. Ruch Tradycji starał się przekonywać te władze odwołując się między innymi do dokumentów Vaticanum II. Gdyby dokumenty soborowe były odrzucane, to taka strategia mijałaby się przecież z celem.
Źródło: lifesitenews.com
mjend