– Unia Europejska rozważa znaczne zwiększenie wsparcia wojskowego dla Ukrainy poprzez utworzenie misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii w krajach sąsiednich – poinformował w poniedziałek przebywający w Hiszpanii szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell.
– Misja ta miałaby działać w krajach sąsiadujących z Ukrainą – powiedział Borrell podczas konferencji prasowej w Santander na północy Hiszpanii.
Zaznaczył, że propozycja ta będzie dyskutowana w Pradze w przyszłym tygodniu podczas posiedzenia ministrów obrony państw UE. – Mam nadzieję, że plan ten zostanie zatwierdzony – podkreślił.
Wesprzyj nas już teraz!
Szef dyplomacji UE uzasadniał ten projekt samą naturą konfliktu ukraińskiego, który rozpoczął się prawie pół roku temu. – Mamy do czynienia z wojną na pełną skalę, wojną konwencjonalną – mówił. – Nie asymetryczną wojną partyzancką, ale wojną, która mobilizuje niezwykle duże środki i setki tysięcy żołnierzy – dodał.
– To nie jest mała wojna – ocenił. – Dziesięć milionów Ukraińców opuściło swój kraj, to tak jakby 20 proc. Hiszpanów opuściło Hiszpanię – zaznaczył.
– Wojna, która trwa i wygląda, że będzie dalej trwała, wymaga wysiłku nie tylko w zakresie dostarczania sprzętu, ale także szkolenia i pomocy w organizacji armii – dodał.
Borrell przypomniał, że UE ma obecnie „17 misji (wojskowych) rozmieszczonych na całym świecie”. – Unia Europejska wysyła wojskowe misje szkoleniowe do armii krajów, z którymi współpracuje – wyjaśniał. – Robiliśmy to w Mali nie tak dawno temu, dopiero co zaczęliśmy to robić w Mozambiku i robiliśmy to w Nigrze – mówił dalej.
Szef dyplomacji UE przypomniał, że wiele krajów z Unii i spoza niej dostarczało sprzęt wojskowy na Ukrainę i że kilka już zapewniło jej „szkolenie niezbędne do korzystania z tego sprzętu”.
Podkreślił też, że misja wsparcia armii ukraińskiej będzie nie tylko klasyczną misją szkoleniową, ale także „pomocą w organizacji wojska”.
Borrell odmówił podania więcej szczegółów, zwłaszcza dotyczących personelu takiej misji, twierdząc, że nie może „przewidywać szczegółów porozumienia, które musi zostać zawarte przez wszystkie państwa członkowskie”. (PAP)