Szczątki dziesiątek Żołnierzy Wyklętych wciąż leżą w dołach powązkowskiej kwatery Ł. W grobie na Powązkach Wojskowych spocząć ma natomiast komunistyczny generał Tadeusz Pietrzak. W pogrzebie ma uczestniczyć kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego!
Tadeusz Pietrzak zmarł 10 marca w Warszawie. Jego życiorys mówi o nim wszystko. Był komendantem wojewódzkim Milicji Obywatelskiej w Poznaniu w trakcie wydarzeń czerwca 1956 r., później zastępcą szefa zbrodniczej Informacji Wojskowej, w latach 1968-1978 wiceministrem spraw wewnętrznych. Po służbie w sowieckiej Informacji Wojskowej w 1957 r. przeszedł do WSW. Był dowódcą wojsk wewnętrznych – nadzorował Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W latach 1965-1971 pełnił funkcję komendanta głównego MO.
Wesprzyj nas już teraz!
W grudniu 1970 r. Pietrzak uczestniczył w naradzie w gabinecie I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki, podczas której podjęto decyzję o użyciu broni wobec protestujących na Wybrzeżu.
Na portalu wPolityce.pl Tadeusz Płużański – szef Fundacji Łączka – ujawnił, że Pietrzak, jako kawaler Krzyża Virtuti Militari i generał brygady WP, zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych. W pogrzebie ma uczestniczyć kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego!
Zdegradowania Pietrzaka do stopnia szeregowca i odebrania odznaczeń państwowych, w tym Orderu Virtuti Militari domagał się od prezydenta RP Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. W apelu żołnierze NSZ przypomnieli, że Tadeusz Pietrzak brał udział w zamordowaniu we wrześniu 1946 r. 30 żołnierzy podziemia antykomunistycznego z oddziału kapitana Henryka Flame, ps. „Bartek” – przypomniał Tadeusz Płużański.
Rok temu na Wojskowych Powązkach spoczął PRL-owski szef MON Florian Siwicki, człowiek nr trzy grupy przestępczej o charakterze zbrojnym wprowadzającą stan wojenny. Siwicki został pochowany z zapewnioną mu przez MON honorową asystą. W pogrzebie wzięli udział m.in. były minister obrony Janusz Onyszkiewicz, gen. dyw. Zbigniew Blechman (zastępca szefa sztabu Zjednoczonych Sił Zbrojnych Państw Stron Układu Warszawskiego w Moskwie), i gen. broni Józef Użycki (członek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego), który odczytał kondolencje przesłane przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
Źródło: wPolityce.pl
kra