Zmiany w prawie, których inspiratorem jest szef MON Tomasz Siemoniak, poważnie ograniczą pochówki komunistycznych wojskowych na Powązkach. Rewolucja prawna obejmie także przyznawanie asyst wojskowych.
Jakie zmiany wprowadzono w polskim prawie? Do niedawna do pochówku na Powązkach w częściach należących do Dowództwa Garnizonu Warszawa wymagany jest m.in. stopień generała, lub odznaczenie Orderem Virtuti Militari. Pod koniec września Siemoniak wprowadził radykalne zmiany. Wynika z nich, że pochówek na tym cmentarzu będzie przysługiwał generałom, jednak tylko mianowanym przez prezydenta RP, a nie np. Radę Państwa. Drugie kryterium, czyli posiadanie któregoś z najwyższych orderów, również będzie się liczyć tylko w przypadku odznaczenia przez prezydenta.
Wesprzyj nas już teraz!
Decyzja szefa MON dotyczy tylko części Powązek – tej zarządzanej przez wojsko. Komunistyczni wojskowi w dalszym ciągu będą jednak mogli spocząć w wojskowych kwaterach innych cmentarzy wojskowych – Północnego i Południowego.
Minister Siemoniak zmienił też ceremoniał wojskowy, a ściślej: jego część, dotyczącą asysty wojskowej na pogrzebach. Teraz dowódca garnizonu, przed przyznaniem asysty, będzie mógł zapoznać się z opinią organów i urzędów centralnych, np. Instytutu Pamięci Narodowej. Przeprowadzone zostaną też odpowiednie szkolenia, na których wojskowi dowiedzą się na co mają być wyczuleni rozpatrując wniosek o przydzielenie asysty.
Źródło: „Rzeczpospolita”
ged