W sprawie zadośćuczynienia od Niemiec za krzywdy i szkody materialne wyrządzone wskutek II wojny światowej i okupacji, Polska będzie pozostawać w kontakcie z władzami Izraela, gdzie żyje wielu poszkodowanych lub ich potomków – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau.
– Poinformowałem ministra SZ Izraela Eli Cohena, że Polska wystąpiła do rządu RFN z wnioskiem o zadośćuczynienie za krzywdy i szkody materialne wyrządzone Polsce i jej obywatelom wskutek niemieckiej agresji i okupacji – powiedział Rau dziennikarzom po spotkaniu z szefem izraelskiej dyplomacji.
Wesprzyj nas już teraz!
– Polska przyjęła zasadę równego traktowania wszystkich swoich obywateli, bez względu na pochodzenie, wyznanie czy wyznawane przekonania – podkreślił Rau.
– Zapewniłem ministra Cohena, że Polska będzie pozostawać w tej sprawie w stałym kontakcie z władzami Izraela – oświadczył szef polskiego MSZ. Zaznaczył, że „wielu polskich obywateli lub ich potomków, którzy doświadczyli krzywd i szkód w wyniku niemieckiej agresji i okupacji, przebywa obecnie w Izraelu, a wykonanie niemieckich zobowiązań wobec nich siłą rzeczy będzie przedmiotem zainteresowania Państwa Izrael”.
Rau dodał, że sposobnością do zaakcentowania wagi relacji polsko-izraelskich, jest także przypadająca na ten rok 75. rocznica powstania państwa Izrael. – Polska popierała ten historyczny proces, również dziś sprzeciwia się wszelkim próbom delegitymizacji izraelskiej państwowości – zauważył.
1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, które oceniono na ponad 6,2 bln zł. Na początku października Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej w sprawie odszkodowań wojennych. 3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę z 3 października 2022 r. Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.
Źródło: PAP (Jakub Borowski, Karol Kostrzewa)