20 lutego 2025

Szef MSZ Węgier: nie będziemy wspierać wydawania pieniędzy europejskich podatników na przedłużanie wojny

(Peter Szijjarto / fot. Wikimedia Commons / Estonian Foreign Ministry)

Nie zgodzimy się w poniedziałek na przedłużenie sankcji na Rosję i Białoruś oraz zawetujemy wartą 20 mld euro pomoc Unii Europejskiej dla Ukrainy – zapowiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Szef węgierskiej dyplomacji oświadczył w czwartek w Waszyngtonie, że Węgry nie poprą w poniedziałek przedłużenia sankcji, ponieważ „trzeba dać czas na negocjacje USA-Rosja”. Tego dnia, w trzecią rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, odbędzie się w Brukseli posiedzenie unijnej Rady do Spraw Zagranicznych.

Jak zaznaczył Szijjarto, sankcje wygasną dopiero 15 marca, a czas na ich przedłużenie jest do 10 marca. Według niego UE podejmuje „pośpieszne decyzje, które utrudniają wysiłki pokojowe”.

Wesprzyj nas już teraz!

Polityk, który po rosyjskiej agresji na Ukrainę wielokrotnie podróżował do Rosji i na Białoruś, spotykając się m.in. z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, zapowiedział również weto wobec proponowanej przez UE pomocy finansowej Ukrainie w wysokości 20 mld euro.

Pakiet ten pomógłby Ukrainie „uniknąć konieczności wyrażenia zgody na porozumienie, które może nie być dla niej zbyt korzystne, a które mogłoby zostać osiągnięte w rozmowach pokojowych” USA i Rosji – powiedział Szijjarto w opublikowanym na Facebooku nagraniu.

Nie będziemy wspierać wydawania pieniędzy europejskich podatników na przedłużanie wojny – dodał polityk.

Szijjarto, który w Waszyngtonie spotkał się z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Mike’iem Waltzem, ogłosił podwójne weto po tym, gdy ambasadorowie państw UE dali w środę rano zielone światło dla 16. Pakietu sankcji na Rosję. Kolejny pakiet ma obejmować m.in. ograniczenia nałożone na sektory rosyjskiej gospodarki, a także tzw. flotę cieni, która transportuje ropę z Rosji.

Źródło: PAP

pap logo

Szef dyplomacji Węgier: rząd Tuska uznał za cel nieustanne obrażanie nas i eskalowanie konfliktów osobistych

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 82 100 zł cel: 500 000 zł
16%
wybierz kwotę:
Wspieram