1 maja 2023

Szef MSZ Węgier: To nie prezydent Ukrainy decyduje, czy Węgry są dobrym członkiem NATO

(fot. WION, YouTube)

Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto krytycznie odniósł się do wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego, który negatywnie ocenił rolę Budapesztu w konflikcie między Ukrainą a Rosją. Według Szijjarto Zełeński nie ma mandatu do tego, by oceniać sposób, w jaki Węgrzy wypełniają swoje zobowiązania sojusznicze.

Szijjarto zareagował w ten sposób na słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że zachowanie Węgier jako członka NATO jest „niewłaściwe”. W wywiadzie dla dziennikarzy z państw nordyckich Zełenski powiedział o polityce Budapesztu: „czy państwo Sojuszu Północnoatlantyckiego może być za Rosję i przeciw NATO?”, nazywając tę sytuację „dziwną”.

„Sojusznik to nie tylko słowo, ale i treść” – zauważył Zełenski. Podkreślił, że NATO jest sojuszem państw o wspólnej wizji bezpieczeństwa i wartości. Jeśli jeden z krajów NATO nazywa Rosję sojusznikiem, to jest członkiem Sojuszu tylko de iure, natomiast de facto działa przeciwko niemu i „nie powinien doradzać Ukrainie czy dołączyć do NATO, czy nie” – argumentował.

Wesprzyj nas już teraz!

Zapytany o stanowisko Budapesztu względem przystąpienia Ukrainy do NATO, Zełenski stwierdził, że jest to sprawa woli rządu węgierskiego i niczego więcej. „Uważam, że Węgry są niezależnym państwem i nikt nie może wpływać na ich decyzję” – dodał.

W odpowiedzi Szijjarto podkreślił, że jego kraj zapłacił już wysoką cenę tej wojny, a wielu Węgrów z Zakarpacia zginęło w trakcie walk na Ukrainie.

Kilkanaście dni temu premier Węgier Viktor Orban krytycznie zareagował na słowa sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Kijowie, że miejsce Ukrainy jest w Sojuszu. Orban napisał na Twitterze pod tą wiadomością: „Co?!”.

Rząd w Budapeszcie chce kontynuować współpracę gospodarczą z Rosją, przede wszystkim w sektorze energetycznym. Państwowa spółka Rosatom buduje obecnie dwa bloki jądrowe w elektrowni Paks w centralnych Węgrzech. We wrześniu 2021 roku Węgry podpisały długoterminowy kontrakt z Gazpromem na dostawy 4,5 mld metrów sześc. gazu rocznie, a podczas ostatniej wizyty w Moskwie Szijjarto porozumiał się w sprawie dostaw dodatkowego wolumenu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Węgry, obok Turcji, to również jedyny członek Sojuszu Północnoatlantyckiego, który jeszcze nie ratyfikował akcesji Szwecji do NATO.

Źródło: PAP pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(16)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 305 995 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram