9 maja 2017

Szef Obserwatorium Watykańskiego: teologia zapoczątkowała naukę. Wierni muszą upowszechniać wiedzę

(By NASA/JPL-Caltech (http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA17993.jpg) [Public domain], via Wikimedia Commons)

W laickich mediach króluje narracja o Kościele jako wrogu rozumu i nauki. Trudno jednak o coś dalszego od prawdy. W Castelgandolfo rozpoczęto we wtorek sympozjum poświęcone najbardziej skomplikowanym i aktualnym problemom współczesnej fizyki i astronomii. Przywołano na nim postać księdza Georgesa Lemaitre’a, twórcy słynnej teorii Wielkiego Wybuchu. Szef Obserwatorium Watykańskiego zachęcił katolickich naukowców do upowszechniania wiedzy. Podkreślił, że nauka wywodzi się z teologii, a ograniczanie jej do ateistów to zbrodnia przeciw wiedzy.

 

Na początku konferencji, brat jezuita Guy Consolmagno, szef Obserwatorium Watykańskiego, przekonywał o pozytywnym wkładzie Kościoła w naukę. Wezwał wierzących badaczy do wyjścia z cienia. – Więcej naukowców chodzących do kościoła musi upowszechnić naukę wśród innych parafian – powiedział. – Powinni stawiać swoje teleskopy na parkingach kościołów – dodał. Wezwał także do upowszechniania wiedzy wśród młodzieży.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Co istotne, jezuita podkreślił również, że korzenie nauki tkwią w średniowieczu. Zauważył, że nauka została de facto wynaleziona w średniowiecznych uniwersytetach, a jej logika wywodzi się z teologii. – Jeśli mamy rywalizację, to jest to rywalizacja wśród rodzeństwa – dodał. Brat Consolmagno surowo ocenił także ludzi wiążących naukę z ateizmem. Wykluczanie wierzących z grona osób zdolnych do uprawiania nauki odkreślił jako zbrodnię przeciw tej ostatniej.

 

Podjął także problem właściwego stosunku Kościoła do teorii Wielkiego Wybuchu. – Początek wszechświata to kwestia naukowa – powiedział. – Czym innym jest jednak sprawa przyczyny istnienia wszechświata, co stanowi problem teologiczny. Nie ma on nic wspólnego z naukową metodologią – dodał.

 

W swoim przemówieniu, szef Obserwatorium Watykańskiego Przywołał postać twórcy teorii Wielkiego Wybuchu, belgijskiego księdza Georgesa-Henri Lemaitre’a (1894-1966). Zgodnie z dominującą do dziś w fizyce teorią Wszechświat powstał około 13,799 miliardów lat temu z tak zwanej osobliwości pierwotnej. Wcześniej nie istniała nie tylko materia i energia, lecz również czas oraz przestrzeń.

 

Jak do ustaleń Lemaitre’a powinien odnieść się katolik? Zdaniem Guy’a Consolmagno popularne u wielu wierzących twierdzenie, jakoby Bóg zapoczątkował Wielki Wybuch to pewne uproszczenie. Jego przyjęcie grozi zubożeniem koncepcji Boga. – Jeśli postrzegasz Boga po prostu jako Kogoś, Kto rozpoczął Wielki Wybuch, to otrzymasz Boga natury, miotającego niczym Jowisz piorunami i błyskawicami – powiedział. – To nie jest Bóg mojej wiary. (…). Musimy wierzyć w Boga nadprzyrodzonego – dodał.

 

Jezuita skrytykował jednocześnie poglądy współczesnego fizyka sceptycznego wobec wiary. – Stephen Hawking twierdzi, że mona wyjaśnić Boga jako fluktuację pierwotnego pola grawitacyjnego. Jeśli to kupujesz, to znaczy, że Bóg to grawitacja – dodał ironicznie.  

 

Źródło: cruxnow.com

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram