Trzeba przywrócić kobietom poczucie bezpieczeństwa, trzeba oddać obywatelom głos w najważniejszych sprawach – powiedział w środę w Radomiu szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, nawiązując do referendum w sprawie legalności zabijania dzieci poczętych, czyli jednego z punktów listy wspólnych spraw uzgodnionych przez PSL i Polskę 2050.
– Dlatego mówimy o dniu referendalnym, o referendum w sprawach najważniejszych, również w sprawach poczucia bezpieczeństwa. Trzeba wycofać się z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który niestety zniszczył elementarne poczucie bezpieczeństwa i w tej sprawie odwołać się do głosu wyborców i zapytać, jak chcecie, żeby to było poukładane, jak te sprawy powinny wyglądać – mówił Kosiniak-Kamysz na spotkaniu z mieszkańcami Radomia.
Wesprzyj nas już teraz!
W wyniku wyroku TK z 2020 roku zostały wzięte w obronę przez polskie prawo dzieci podejrzane o „ciężkie i nieodwracalne upośledzenie, a także nieuleczalną i zagrażającą jego życiu chorobę”. To często nadużywana tak zwana aborcyjna przesłanka eugeniczna.
Zdaniem lidera ludowców, w sprawie dotyczącej zasad tak zwanej aborcji, „mądrość polityków się skończyła” i „sporów politycznych w tej sprawie jest za dużo”. – W każdej kadencji ten temat wraca; on dzieli opinię publiczną, buduje emocje, czasem wybory się rozgrywają tylko w tym temacie. Może skończmy z tym wreszcie i niech Polacy się wypowiedzą, jak chcą żeby było – powiedział Kosiniak-Kamysz i dodał, że on sam „nie boi się głosu rodaków”.
Szef PSL stwierdził, że spośród zaprezentowanych w środę razem z Szymonem Hołownią 21 haseł programowych to właśnie punkt dotyczący referendum aborcyjnego został najbardziej zaatakowany w mediach społecznościowych. Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, nie 460 posłów, a miliony kobiet w całej Polsce powinny w tej sprawie zdecydować. – I podniosło się larum. Ci, którzy są na lewo od nas – można powiedzieć – wyją już w internecie. Bo co? Bo chcemy Polaków zapytać? – mówił Kosiniak-Kamysz. Według szefa ludowców „w sprawach fundamentalnych warto odwołać się do głosu obywateli”.
Źródła: PAP (Ilona Pecka), PCh24.pl
RoM