Szef rządu Grenlandii odniósł się do gróźb Donalda Trumpa, który mówił wcześniej o możliwej interwencji zbrojnej celem przejęcia kontroli nad wyspą. Według grenlandzkiego polityka „Grenlandia należy do Grenlandczyków”.
Grenlandia należy formalnie do Danii, ale jest samorządna. Szefem lokalnego rządu jest Múte B. Egede. Polityk przyleciał w środę do Kopenhagi, żeby spotkać się z królem Fryderykiem X. Na lotnisku był pytany o słowa Donalda Trumpa, który wskazywał na konieczność przejęcia przez USA kontroli nad Grenlandią ze względów bezpieczeństwa i mówił, że bierze pod uwagę nawet interwencję zbrojną. „Grenlandia należy do Grenlandczyków. Chciałbym to po prostu powtórzyć” – oznajmił krótko Egede.
Wkrótce na Grenlandii odbędą się wybory; jednym z kluczowych tematów jest osiągnięcie niepodległości od Danii. Na Grenlandii mieszka jednak niespełna 60 tysięcy ludzi, choć wyspa ma ponad 2 mln km kwadratowych.
Wesprzyj nas już teraz!
Sami Duńczycy patrzą krytycznie na ewentualną niepodległość Danii, ale wykazują duże zrozumienie wobec interesów USA. Minister spraw zagranicznych Danii Lars Løkke powiedział w środę, że Stany Zjednoczone mają „uprawnione refleksje na temat interesów bezpieczeństwa”, a Kopenhaga „chce wyjść im naprzeciw, żeby pomóc” rozwiązać problemy. Dania jest otwarta na dialog z Amerykanami.
Donald Trump już podczas poprzedniej kadencji oferował Duńczykom wykupienie Grenlandii. Podczas konferencji prasowej w Mar-a-Lago, gdzie mówił o możliwości interwencji zbrojnej, nie wydawał się specjalnie gotów do dialogu, sugerując raczej możliwość postawienia ultimatum.
Wydaje się, że jednym z możliwych rozwiązań praktycznych, premiujących interesy USA, byłoby przeprowadzenie wśród ludności grenlandzkiej referendum na temat przynależności państwowej wyspy. Grenlandczycy mogliby zagłosować za przynależnością do USA, jakkolwiek sam Egede w publicznych wypowiedziach mówi zwykle o „pełnej suwerenności” wyspy.
Donlad Trump wskazuje jednak na przejęcie przez Waszyngton kontroli nad Grenlandią jako na „absolutną konieczność” ze względu na strategiczny interes USA.
Źródła: spiegel.de, pch24.pl
Pach