5 kwietnia 2024

Szef watykańskiej dyplomacji odwiedzi komunistyczny Wietnam

(Watykan, fot. P. Ozdoba)

W przyszłym tygodniu ma odwiedzić Wietnam arcybiskup Paul Richard Gallagher jako pierwszy w historii szef dyplomacji watykańskiej. Sekretarz ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi Stolicy Apostolskiej przyjedzie na zaproszenie Konferencji Biskupów Katolickich Wietnamu w dniach od 9 do 14 kwietnia. Abp Gallagher ma również spotkać się z premierem Pham Minh Chinhem i ministrem spraw zagranicznych Bui Thanh Sonem.

Rozmowy z biskupami i rządem Wietnamu mają również na celu skonkretyzowanie planów wizyty papieża Franciszka w tym komunistycznym kraju. Według agencji UCANews abp Gallagher i jego pięcioosobowa delegacja spotkają się z katolikami w Hanoi, Hue i Ho Chi Minh City, planują też wziąć udział w spotkaniu konferencji episkopatu.

W ostatnich dniach międzynarodowe media katolickie donosiły o planowanej podróży papieża do Azji między końcem sierpnia a początkiem września. Jako możliwe cele podróży wymienia się Indonezję, Papuę-Nową Gwineę, Timor Wschodni i Wietnam.

Wesprzyj nas już teraz!

W lipcu 2023 r. prezydent Vo Van Thuong i kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin podpisali w Watykanie porozumienie w sprawie pierwszego od zakończenia wojny wietnamskiej w 1975 roku stałego przedstawicielstwa Stolicy Apostolskiej w Wietnamie. Do tej pory sprawy związane z Kościołem tego kraju były w gestii rezydującego w Singapurze dyplomaty watykańskiego. Ostatni nuncjusz, arcybiskup Henri Lemaître, rezydował w Sajgonie i został wydalony z Wietnamu Południowego w 1975 roku po zakończeniu wojny.

Po wizycie w Watykanie, prezydent Thuong jako pierwszy prezydent odwiedził latem Konferencję Episkopatu Wietnamu. W grudniu wysłał list do papieża Franciszka, zapraszając go do odwiedzenia Wietnamu. Stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, arcybiskup Marek Zalewski, objął swoje stanowisko w Hanoi w styczniu br.

Wśród ponad 97 milionów Wietnamczyków około 7 mln to katolicy. Konstytucja Wietnamu gwarantuje wolność wyznania i religii. Jednak – jak wynika z opublikowanego we wrześniu 2023 roku raportu na temat Wietnamu amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej – prawo daje państwu daleko idące uprawnienia do kontrolowania życia religijnego. Zawiera również niejasne przepisy, które zezwalają na ograniczenia wolności religijnej w interesie bezpieczeństwa narodowego i jedności społecznej.

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram