18 stycznia 2024

Szefowa KE o planach reform, rozszerzeniu Unii i praworządności na Węgrzech

(Ursula von der Leyen. Fot. EPA/RONALD WITTEK Dostawca: PAP/EPA.)

Komisja Europejska rozpoczęła przygotowania do rozszerzenia UE w następnej dekadzie. Wspólnota miałaby liczyć ponad 30 państw członkowskich, stąd – jak przekonywała szefowa KE Ursula von der Leyen – konieczność reform.

 

– Właśnie rozpoczął się ogólnoświatowy rok wyborów. Nadeszła godzina demokracji, także tutaj, w Europie – zaznaczyła przewodnicząca KE. Nakreślając panoramę świata z licznymi wojnami i konfliktami, a także wskazując na kryzysy „w erze konfrontacji i konfliktu, fragmentacji i strachu” von de Leyen obiecywała, że jeśli Europa będzie zjednoczona, to przetrwa tę burzę.

Wesprzyj nas już teraz!

Szefowa eurokomisji chwaliła osiągnięte porozumienie w sprawie Nowego Paktu o Migracji i Azylu, ale także osiągnięcia w zakresie akcesji Ukrainy, w tym przyjęte „w ciągu zaledwie kilku miesięcy nowe ustawy rozszerzające prawa mniejszości narodowych, usprawniające system sądowy oraz zapewniające kontrolę i równowagę władzy”. Ponadto odbyło się pierwsze czytanie w sprawie projektu ustawy o lobbingu. Miałaby ona „ograniczyć władzę oligarchów”.

KE w ramach przygotowań do włączenia Ukrainy w struktury Unii Europejskiej ma przejrzeć i stworzyć ramy negocjacyjne. Jednocześnie sama Unia ma się zreformować, aby być gotową na przyjęcie kolejnych państw. Poza Ukrainą jest mowa o Mołdawii, Bośni i Hercegowinie oraz Gruzji. Wspomina się także o wszystkich sześciu partnerach z Bałkanów Zachodnich.

Projekty reform mają pojawić się już w przyszłym miesiącu. W ocenie przewodniczącej, trzeba będzie również znowelizować budżet europejski, aby zapewnić Kijowowi stałe finansowanie na najbliższe cztery lata. Przegląd budżetu będzie dokonany pod kątem pozyskania środków na konkurencyjność, migrację i pomoc dla Bałkanów Zachodnich.

Szefowa KE odniosła się wreszcie do kwestii praworządności na Węgrzech. Powstało roczne sprawozdanie na ten temat. Jednocześnie von der Leyen zauważyła, że w maju ubiegłego roku Węgry przyjęły nową ustawę o reformie wymiaru sprawiedliwości. Miała ona uwzględnić szereg zaleceń Trybunału zawartych w raporcie za 2022 r. Ustawa wzmacnia niezależność sądów i ogranicza możliwość ingerencji politycznej w system sądownictwa. Był to zasadniczy warunek, jaki postawiono Węgrom w zamian za dostęp do funduszy spójności. Wciąż pozostaje zamrożonych około 20 mld euro „z powodów obejmujących obawy dotyczące praw osób LGBTIQ, wolności akademickiej i praw do azylu”. – Niektóre są blokowane w ramach mechanizmu warunkowości. I pozostaną zablokowane, dopóki Węgry nie spełnią wszystkich niezbędnych warunków – wyjaśniła von der Leyen. Budapeszt otrzymał zaliczkę w ramach REPowerEU. Ta nie podlega żadnym warunkom.

W grudniu zeszłego roku 27-osobowy blok osiągnął porozumienie polityczne w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią. W dalszej kolejności jest Gruzja oraz sześć państw Bałkanów Zachodnich.

Belgia, która obecnie sprawuje przewodnictwo w Radzie UE, umieściła dyskusję na temat rozszerzenia wspólnoty wśród swoich priorytetów w okresie poprzedzającym czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Jeszcze przed wyborami przywódcy UE mają opracować 5-letnią strategię.

Źródło: ec.europa.eu

AS

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 462 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram