10 lutego 2022

Szefowa KE promuje w Afryce alternatywę dla chińskiego Pasa i Szlaku

(Ursula von der Leyen w Senegalu, 9 lutego 2022 r. Fot. EDWARD MCALLISTER / Reuters / Forum)

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas pobytu w Senegalu zadeklarowała przekazanie 128 mln euro na zwiększenie produkcji szczepionek w niedawno powstałej tam fabryce. Z kolei w Maroku promowała europejski program infrastrukturalny Global Gateway o wartości 300 miliardów euro. Ma on być alternatywą dla chińskiego projektu Pasa i Szlaku.

W samym Maroku Unia Europejska ma zainwestować 1,6 mld euro w produkcję energii odnawialnej – ogłosiła w środę szefowa KE. „To świetna okazja dla zielonej i cyfrowej transformacji” – napisała von der Leyen na Twitterze po spotkaniu z premierem tego kraju Azizem Akhannouchem.

W czwartek przewodnicząca KE udała się do Senegalu, gdzie obiecała przekazać 125 mln euro na pomoc w dystrybucji szczepionek przeciw Covid w Afryce, gdzie preparaty medyczne przyjęło mniej niż 10 procent populacji.

Wesprzyj nas już teraz!

Podmiot odpowiedzialny za dystrybucję szczepionek Covax twierdzi, że potrzebuje w tym roku 5,2 mld dolarów, z czego pilnie 545 milionów na realizację dostaw już wyprodukowanych szczepionek. „Team Europe”, w skład którego wchodzą Europejski Bank Inwestycyjny, UE i 27 państw członkowskich, Norwegia oraz Islandia, od początku roku przekazał lub pożyczył firmie Covax już 3,5 miliarda euro. USA dały w przeliczeniu 4 mld euro. Covax powstał w 2020 r., dystrybuując łącznie 1 miliard dawek wakcyn na całym świecie.

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o przekazanie aż 233 miliardów dolarów na „zakończenie nadzwyczajnej fazy pandemii”. Około 16 mld miałoby trafić do ACT Accelerator, dostarczającego testy, sprzęt ochronny i szczepionki krajom rozwijającym się, a 6,8 mld USD jest potrzebne na pokrycie kosztów dostaw szczepionek. Przedstawiciele Republiki Południowej Afryki i Norwegii, które przewodzą ACT, zwróciły się z prośbą do ​​50 rządów, prosząc o większy wkład.

W Senegalu uruchomiono fabrykę do produkcji szczepionek. Współpracuje ona z Instytutem Pasteura. Afryka – zgodnie z wizją von der Leyen – ma „rozwinąć swoją niezależność farmaceutyczną”.

– Cieszę się, że Team Europe, czyli Unia Europejska oraz państwa członkowskie mogą was wesprzeć w tym procesie. W zeszłym roku ogłosiłam program o wartości 1 miliarda euro, aby to sfinansować. W ramach tego projektu współpracujemy z krajami afrykańskimi i sektorem prywatnym, w tym BioNTech – o tym rozmawialiśmy. BioNTech to pionier rewolucji naukowej, jaką jest mRNA, kluczowa technologia w walce z COVID-19. Jest również bardzo obiecujący w walce z innymi chorobami zakaźnymi, takimi jak gruźlica i malaria. Cieszę się więc, że BioNTech współpracuje z Instytutem Pasteura nad produkcją szczepionek mRNA. Z zadowoleniem przyjmuję również rozwój MADIBA, nowej placówki Instytutu, której celem jest coroczna produkcja 300 milionów dawek szczepionek – zaznaczyła von der Leyen.

Szefowa KE przekonywała, że „w najbliższym czasie najważniejszą kwestią pozostaną szczepienia” i „przyspieszenie tempa szczepień, zwłaszcza w tych krajach afrykańskich, w których wskaźniki wyszczepienia są najniższe”. Środki unijne mają trafić także na analizę i sekwencjonowanie DNA Afrykańczyków.

– Wreszcie – stwierdziła von der Leyen – poza szczepionkami, naszym celem jest lepsze przygotowanie naszych dwóch kontynentów do stawienia czoła przyszłym kryzysom zdrowotnym. W tym celu zacieśnimy partnerstwo między Afrykańskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom a europejskimi agencjami zdrowia. Współpracujemy z Unią Afrykańską nad wydawaniem certyfikatów cyfrowych, by ułatwić bezpieczne podróżowanie po Afryce oraz do i z innych kontynentów – dodała.

W przyszłym tygodniu odbędzie się szczyt UE z państwami afrykańskimi. Do tej pory nie udało się podpisać nowej umowy z państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku, która wprost wymaga od rządów prowadzenia kontroli polityki urodzeń. Umowę blokują Węgrzy.

Źródło: ec.europa.eu, dw.com

AS

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 31 006 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram