Badająca życie Szekspira doktor Jayne Archer twierdzi, że dramaturg miał osobowość o wiele bogatszą, niż się sądzi. Spekulował zbożem i unikał podatków, za co grożono mu więzieniem.
Klęska głodu, przedstawiona w „Korolianie” oraz manipulacja cenami żywności w „Królu Learze” mogą być oparte na wątkach autobiograficznych. W „Korolianie” głód został przedstawiony jako spowodowany sztucznie przez bogatych, dla zwiększenia zysków z obrotu żywnością. W drugiej sztuce ceny żywności zostały przedstawione jako zagadnienie ważne dla sytuacji politycznej. Szekspir realistycznie przedstawiał sam proces dojrzewania zbiorów i kształtowania się ich ceny.
Wesprzyj nas już teraz!
Jayne Archer tłumaczy, że dramaturg sam nielegalnie składował zboże, słód i jęczmień, ciągnąc z tego istotny dochód w czasie nieurodzaju. W ten sposób w ciągu blisko 15 lat zabezpieczył przed głodem własną rodzinę, co nie uszło uwadze ówczesnych władz. –To czyni go bardziej ludzkim, pozwala go zrozumieć i daje wgląd w jego złożoną osobowość – ocenia badaczka.
Źródło: BBC
mat