27 stycznia 2018

Sześć miesięcy – tyle wystarczy, by dopuścić rozwodników do Komunii Świętej

(Abp Jorge Ferreira da Costa Ortiga / By Joseolgon (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

W sześć miesięcy portugalska archidiecezja w Bradze ma decydować o tym, czy rozwodnicy żyjący w ponownych związkach mogą przystępować do Komunii Świętej. To efekt portugalskiej interpretacji Amoris laetitia”.

 

W archidiecezji w Bradzie – zgodnie z zaleceniem „Amoris laetita” – każdy przypadek dopuszczenia rozwodników do Komunii Świętej ma być rozpatrywany osobno, a proces ten ma trwać dokładnie pół roku. Po tym okresie wydana ma być decyzja czy żyjący w grzechu ludzie będą mogli w pełni uczestniczyć we Mszy Świętej.

 

Wiele wskazuje na to, że biskupi w Bradze dążą do zerwania z doktryną nierozerwalności małżeństwa. Dotąd bowiem nauczanie Kościoła pozostawało niezmienne – dopuszczenie do Komunii Świętej rozwodników żyjących w ponownych związkach było możliwe jedynie wówczas, gdy zachowywali oni wstrzemięźliwość seksualną.

 

O budzących poważny niepokój działaniach biskupów w Bradze pisaliśmy kilka dni temu. 17 stycznia odbyła się bowiem w Bradze konferencja prasowa zorganizowana przez władze archidiecezji, na której zaprezentowano inspirowany ósmym rozdziałem Amoris Laetitia dokument „Zbudować dom na skale. Kierunki duszpasterstwa rodzinnego”. Agencja prasowa „Ecclesia” informowała wówczas, że stosowne decyzje odnośnie rozwodników w nowych związkach zapadły znacznie wcześniej.

 

W listopadzie ubiegłego roku Rada Kapłańska archidiecezji powołała grupę roboczą, która ma zajmować się opieką duszpasterską nad rozwodnikami w nowych związkach pragnącymi przystępować do sakramentów. Jako zasadę przyjęto ewentualność dopuszczenia do Komunii Świętej „w zgodzie z procesem indywidualnego rozróżniania” w każdym przypadku. Rada kapłańska obradując nad znaczeniem Amoris Letitia bez żadnego głosu sprzeciwu przyjęła interpretację mówiąca o możliwości dopuszczenia niektórych rozwodników do sakramentów.

 

 Wspomniana grupa robocza do spraw rozwodników w nowych związkach składa się zarówno z kapłanów, jak i ze świeckich. Ma zasadniczo zajmować się informowaniem rozwodników w nowych związkach o możliwości przeprowadzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności ich pierwszego małżeństwa; dodatkowo ma wspierać rozwodników „w procesie osobistego rozróżniania dostępu do sakramentów”.

 

„Ecclesia” cytując bezpośrednio z dokumentu „Budować dom na skale” poinformowała, że archidiecezja zaleca unikanie wywoływania wrażenia, jakoby chodziło o „ogólne dopuszczenie do sakramentów”. Idzie tymczasem raczej o „osobisty proces rozróżniania na forum internum, w towarzystwie duszpasterza, z częstymi spotkaniami, który ma pomóc właściwie ocenić każdy poszczególny przypadek w świetle nauczania kościelnego”. Wszystko ma być „w zgodzie z Amoris Laetitia”.

 

 Arcybiskupem Bragi i zarazem prymasem całej Portugalii jest od 1999 roku 74-letni Jorge Ferreira da Costa Ortiga.

 

 

Źródło: Katholisches.info/małydziennik.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie