9 listopada 2016

Szkocja chce zablokować procedurę uruchamiającą Brexit. Hamulcowym ma być Sąd Najwyższy

(REUTERS/Jane Barlow/Pool/Forum)

Szkocki rząd wystąpi do brytyjskiego Sądu Najwyższego z wnioskiem o zablokowanie procedury uruchamiającej Brexit. Zdaniem pierwszej minister Szkocji Nicoli Sturgeon, zanim Londyn rozpocznie negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur UE, musi uzyskać na to zgodę Szkotów.

 

Wedle dotychczas składanych deklaracji premier Wielkiej Brytanii Theresa May chce rozpocząć negocjacje w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej pod koniec marca. Podstawą działania ma być artykuł 50. traktatu lizbońskiego. Jednak brytyjski Wysoki Trybunał uznał, że rząd nie może zainicjować tego procesu bez zgody obydwu izb parlamentu.

 

To stanowisko może zmienić tylko Sąd Najwyższy – i tego oczekuje gabinet May. Rozprawa ma odbyć się w grudniu. Jednak Szkoci nie zamierzają czekać bezczynnie i będą wnioskować o to, by sąd potwierdził, że zanim procedura Brexitu ruszy, brytyjski rząd musi mieć na to zgodę szkockiego parlamentu. Sturgeon już wcześniej ostrzegała, że jeśli wola Szkotów nie będzie respektowana w kontekście Brexitu, to przeprowadzą kolejne referendum w sprawie ewentualnej secesji od Zjednoczonego Królestwa.

 

Źródło: naszdziennik.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie