18 lipca 2016

Szkocja powalczy o korzystne warunki Brexitu. Alternatywą referendum niepodległościowe

(Nicola Sturgeon By Kenneth Halley (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons)

Jeśli brytyjski rząd rozpocznie proces wychodzenia z Unii Europejskiej, nie gwarantując poszanowania szkockich interesów, już w przyszłym roku odbędzie się drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji – zapowiedziała szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon.

 

Szkoci nie kryją, że chcieliby pozostać w strukturach zarówno Wielkiej Brytanii, jak i Unii Europejskiej, ale taką możliwość odrzucił rząd w Londynie. Oznacza to, że jedynym scenariuszem jest wyjście Wielkiej Brytanii z UE. To jednak może oznaczać rozłam. Szkoci bowiem w referendum w większości opowiedzieli sią za pozostaniem w UE, a zmianę ich zdania mogłyby spowodować jedynie korzystne warunki opuszczenia Wspólnoty. Alternatywą jest drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji i ewentualne opuszczenie Wielkiej Brytanii.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Taki scenariusz nakreśliła w BBC premier Sturgeon, która pytana o swoje stanowisko w przypadku rozpoczęcia przez rząd w Londynie procedury wyjścia z UE w grudniu, bez zgody Szkocji, wyjaśniła, że właśnie na taką okoliczność przygotowuje się do ewentualnego drugiego referendum. – Oczywiście w takiej sytuacji byłaby to jakaś opcja, byłaby to decyzja, którą musiałabym rozważyć – dodała.

 

Sturgeon mówiła, że nowa brytyjska premier Theresa May zapowiedziała uwzględnienie szkockich interesów, jednak nie ma pewności, czy tak rzeczywiście będzie. Zatem to szkocki naród podejmie ostateczną decyzję.

 

Premier Szkocji wskazała też, że May zapewniła, iż Wielka Brytania nie złoży wniosku o wystąpienie z UE zanim całe Zjednoczone Królestwo nie uzgodni stanowiska w tej sprawie. – To stawia Szkocję w bardzo silnej pozycji. Pozycji, którą zamierzam wykorzystać najlepiej, jak będę umiała – powiedziała Sturgeon. Szkocja będzie optować za pozostaniem zarówno w UE jak i Wielkiej Brytanii. Taki scenariusz nad Tamizą uznawany jest za ,,fantazję”, bo nikt nie ma prawa do zawetowania wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, gdyż ta decyzja została podjęta w ogólnonarodowym referendum.

 

Co ważne, May odnosząc się do niepodległości Szkocji zauważyła, że sprawę przesądziło referendum z 2014 roku, kiedy to 55 procent Szkotów opowiedziało się za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie.

 

Źródło: radiomaryja.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram