Do konsultacji trafił projekt MEiN dotyczący lekcji religii w szkołach. Zmiany zakładają m.in. obowiązkową organizację zajęć w grupach międzywydziałowych, co skutkować będzie zmniejszeniem wymiaru zatrudnienia katechetów.
Obecnie zajęcia z religii i etyki są organizowane oddzielnie dla uczniów każdego oddziału (klasy), o ile na naukę religii zgłosi się co najmniej siedmiu uczniów z tego oddziału. W przypadku mniejszej niż siedem liczby zgłoszonych uczniów, szkoła ma obowiązek organizacji nauki religii lub etyki w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych. Teraz ma to się zmienić.
Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, „projektowana nowelizacja ma na celu umożliwienie organizowania lekcji religii i etyki w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej obejmującej wychowanków lub uczniów oddziałów lub klas, w których na lekcję religii zgłosiło się także więcej niż siedmiu uczniów”.
Wesprzyj nas już teraz!
Oznacza to, że uczniowie niekoniecznie będą odbywać zajęcia z religii w swoim własnym gronie. Resort tłumaczy się chęcią „uelastycznienia organizacji” lekcji religii w szkołach i przedszkolach. Choć, jak przekonuje MEiN, proponowane zmiany mają charakter jedynie organizacyjny, resort wprost stwierdza, że przepisy mogą „spowodować zmniejszenie wymiaru zatrudnienia nauczycieli religii i etyki”.
„Zwiększenie liczby godzin dydaktycznych realizowanych w grupach międzyoddziałowych i międzyklasowych może spowodować zmniejszenie wymiaru zatrudnienia nauczycieli religii i etyki” – ocenia MEiN. Przypomina jednak, że konkretne rozwiązania organizacyjne leżą w kompetencjach dyrektorów szkół i przedszkoli.
Projekt trafił do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych, które potrwają do 29 maja. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 września 2024 r
Zmiana organizacji lekcji religii w szkołach była przedmiotem czwartkowych obrad biskupów na Jasnej Górze. „Biskupi wyrazili zaniepokojenie wprowadzanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmianami w ich organizacji” – podano w komunikacie.
„Apelują, by wszelkich zmian w tym zakresie dokonywać na drodze dialogu, w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi, i zgodnie z obowiązującym prawem. Ufają, że rozmowy przedstawicieli Kościołów z Ministerstwem Edukacji Narodowej przyniosą dobre rozwiązania” – podkreślono.
Źródło: gazetaprawna.pl / rp.pl / PAP
PR
Szkoła „po nowemu”: Cel numer jeden – „odpolszczyć” i zateizować młodych