Archidiecezja Fryburga w Niemczech zachęca do używania języka genderowego. Według opublikowanego komunikatu nie chodzi o niwelowanie różnic między płciami, ale „o ich przezwyciężanie tam, gdzie są niesprawiedliwe”.
Pracownicy diecezji powinni stosować za każdym razem zarówno męską jak i żeńską formę rzeczników. Diecezja wskazuje, że konieczne jest osiągnięcie „równości między kobietami a mężczyznami również poprzez równość językową”. Obowiązkiem jest odejście od powtarzania stereotypów. Pracownicy diecezji nie powinni na przykład mówić już o „sprzątaczkach”, a jedynie o „personelu sprzątającym”.
W kontaktach duszpasterskich możliwe jest też posługiwanie się tzw. gwiazdką gender. Chodzi o opatrywanie rzeczownika gwiazdką w wersji pisemnej, a w wersji mówionej robienie krótkiej pauzy po rzeczowniku. Ma to wskazywać, że użyta płeć jest wyłącznie symboliczna. Jeżeli pracownicy będą mieć do czynienia ze środowiskiem wrażliwym na te kwestie, to w diecezji można używać właśnie tej gwiazdki.
Podobne standardy wprowadzono już w kilku innych niemieckich diecezjach. Główna organizacja świeckich katolików, Centralny Komitet Niemieckich Katolików, używa genderowej gwiazdki już od 2021 roku.
Źródło: die-tagespost.de
Pach