Benedyktynki w szwajcarskim klasztorze Fahr w kantonie Aargau od lat nie mają własnego kapelana. Ze względu na związaną z tym niemożność codziennego uczestnictwa we Mszy świętej same organizują nabożeństwo połączone z rozdzielaniem Komunii świętej.
Jak powiedziała matka przełożona Irene Gassmann, już kilka lat temu kapelan został skierowany do klasztoru benedyktynów w Einsiedeln, a siostrom zakomunikowano, że kolejnego kapelana już nie będzie. Dla zakonnic stanowiło to ze zrozumiałych względów duży problem, bo ich życie koncentrowało się wokół Eucharystii.
Opat z Einsiedeln przyjechał do Fahr i zachęcił siostry do tego, by w sposób odważny wypracowały jakieś nowe drogi i formy modlitwy, same celebrując liturgię.
Wesprzyj nas już teraz!
Obecnie Msza święta jest w ich klasztorze sprawowana dwa razy w tygodniu. W pozostałe dni siostry zamiast Mszy świętej odprawiają nabożeństwo z rozdawaniem Komunii świętej, adorują Najświętszy Sakrament albo rozważają Pismo Święte.
Nabożeństwo z rozdawaniem Komunii świętej zostało przez benedyktynki połączone z liturgią godzin. Jak wskazała matka przełożona, inspirację siostry zaczerpnęły z „Reguły” św. Benedykta. – Św. Benedykt nie był księdzem, ale mnichem bez święceń. W zwykłe dni razem ze swoimi braćmi przyjmował Komunię świętą przed głównym posiłkiem – powiedziała w rozmowie z portalem Katholisch.de, dodając, że właśnie dlatego w ich klasztorze nabożeństwo z rozdawaniem Komunii świętej odbywa się około godziny 11:00.
– Nabożeństwu przewodniczy jedna z sióstr. Śpiewamy psalmy i hymny danego dnia, czyta się następnie Ewangelię a dalej następuje obrzęd komunijny. Wyjmujemy z tabernakulum cyborium z konsekrowanymi hostiami i stawiamy na ołtarzu. Modlimy się wspólnie «Ojcze nasz» i słuchamy medytacji na temat Eucharystii. […] Następnie rozdziela się Komunię świętą. To jest coś nowego dla naszej wspólnoty zakonnej. Otrzymałyśmy jednak upoważnienie. Nasz opat z Einsiedeln powiedział, że tak jest dobrze, więc możemy celebrować liturgię właśnie w ten sposób – wskazała.
Ewangelię odczytuje zwykle Gassmann jako przełożona.
Zakonnica powiedziała też, że podczas Mszy świętej często głosi kazanie. Jak wskazała, w diecezji Bazylei, gdzie znajduje się klasztor, jest przyjęte, że świeccy – mężczyźni i kobiety – wygłaszają kazania.
Taki obyczaj jest rozpowszechniony w wielu diecezjach przestrzeni niemieckojęzycznej. Watykan nie próbuje tego ograniczyć.
Źródło: Katholisch.de
Pach