Konferencja Episkopatu Szwajcarii organizuje sympozjum dotyczące nowych posług świeckich w Kościele. Jednym z omawianych zagadnień jest udzielanie przez kobiety sakramentów chrztu i namaszczenia chorych.
W ramach 337. zebrania plenarnego Konferencja Episkopatu Szwajcarii organizuje razem z Katolickim Związkiem Kobiet sympozjum pod hasłem Kościół i sakramentalność. Sympozjum odbędzie się na Uniwersytecie we Fryburgu.
Jak deklarują organizatorzy, spotkanie ma na celu „dalsze kształcenie uczestników oraz podjęcie próby wskazania na istniejące możliwości działania oraz na nowe drogi w zakresie życia pastoralnego i sakramentalnego w Szwajcarii”. Jak podaje Episkopat, chodzi zwłaszcza o „oczekiwanie sprawiedliwego płciowo Kościoła”. Sprawiedliwy płciowo Kościół gwarantowałby „nowe formy sakramentalnego posłania dla kobiet, takie jak chrzest czy namaszczenie chorych”. Chodzi o zmianę obecnej sytuacji, w której choć to kobiety towarzyszą duszpastersko „młodym rodzinom albo chorym”, to pomimo tego „muszą pozostawiać chrzest i namaszczenie wyświęconym duchownym”.
Wesprzyj nas już teraz!
Te postulaty wpisują się w debatę synodalną, która była prowadzona zarówno w samej Szwajcarii jak i w Niemczech i w wielu innych krajach europejskich. Postulat zwiększenia roli kobiet w duszpasterstwie stawiany był na synodzie dość powszechnie; w niektórych miejscach wyrażano oczekiwanie wprowadzenia kapłaństwa kobiet, w innych pójścia w kierunku nowych posług, tak jak proponuje się to teraz w Szwajcarii.
Papież Franciszek umożliwił kobietom podejmowanie posługi akolitatu i lektoratu; utworzył też posługę katechetatu dostępną dla wiernych obojga płci. W przestrzeni niemieckojęzycznych od dawna postuluje się jednak umożliwienie kobietom zaangażowanym w duszpasterstwo udzielanie niektórych sakramentów.
Źródła: Kath.net, PCh24.pl
Pach