W niedzielę w południe zakończyło się ogólnokrajowe referendum, w którym Szwajcarzy wypowiadali się na temat możliwości pełnej legalizacji tzw. „małżeństw jednopłciowych”. To ostatni krok przed zrównaniem małżeństwa ze związkami par homoseksualnych. Nowe regulacje popiera już Parlament oraz Rada Federalna. Wynik referendum może szokować, ponieważ Szwajcarzy opowiedzieli się za legalizacją „homomałżeństw”.
W samo południe w Szwajcarii została zakończona procedura ogólnokrajowego referendum w sprawie możliwości legalizacji „homomałżeństw”. Szwajcarzy oddawali głosy korespondencyjnie, a także w formie tradycyjnej w specjalnych punktach. Niestety decyzja podjęta w referendum oznacza zrównanie małżeństwa ze związkami partnerskimi homoseksualistów.
Sondaże wskazywały, że większość uprawnionych do głosowania popiera główny postulat środowisk LGBT, co faktycznie zostało wyrażone w wynikach. Wg informacji zagranicznych mediów, za legalizacją tzw. „małżeństw jednopłciowych” było 64,1 proc. Szwajcarów. „Małżeństwo dla wszystkich” to także propozycja polityczna, która spotkała się ze zrozumieniem i wsparciem Parlamentu Szwajcarii oraz organu wykonawczego tj. Rady Federalnej.
Wesprzyj nas już teraz!
Dotychczas w świetle prawa w tym alpejskim kraju homoseksualiści mogli zawierać jednopłciowe związki cywilne. Zalegalizowano je w 2007 roku. 14 lat później dochodzi do pełnej legalizacji tzw. „małżeństw jednopłciowych”. Zwolennicy nowego prawa twierdzą, że zmiana aktualnych regulacji pozwoli na „zrównanie praw” małżeństw z ze związkami par homoseksualnych. Chodzi w tym wymiarze przede wszystkim o możliwość adopcji dzieci przez homoseksualistów, a także ułatwienie dostępu do procedury invitro dla kobiet żyjących w związkach jednopłciowych.
Przeciwko postulatom środowisk LGBT protestowały w Szwajcarii organizacje prorodzinne. Podkreślały, że wprowadzenie do systemu prawa „małżeństwa dla wszystkich” podważy znaczenie rodziny opartej na związku małżeńskim kobiety i mężczyzny. Wynik referendum w Szwajcarii oznacza, że homoseksualiści będą mogli zawierać tzw. „małżeństwa homoseksualne”, ale nie będzie to oznaczała natychmiastowej zmiany prawnej. Prawdopodobnie minie kilka miesięcy, zanim homoseksualiści będą mogli zawierać „homomałżeństwa”. Wynika to z procedur administracyjnych i legislacyjnych.
Źródło: france24.com, rmf24.pl
WMa