1 sierpnia przypada święto narodowe Szwajcarii. Z tej okazji Konferencja Biskupów tego kraju przypomniała, że konstytucja Konfederacji Szwajcarii odwołuje się do Ewangelii. W okolicznościowym przesłaniu wiceprzewodniczący szwajcarskiego episkopatu, bp Charles Morerod napisał, że preambuła konstytucji czerpie z tego źródła stwierdzając „w imię Boga Wszechmogącego” i „w poczuciu odpowiedzialności wobec Dzieła Stworzenia”, że „siłę narodu mierzy się dobrem słabych”.
„Te słowa, inspirowane Ewangelią, mają swoje działanie i są wyraźne umocowanie w chrześcijaństwie” – głosi oświadczenie i zwraca uwagę, że punktem wyjścia dla kierowania się w życiu wartościami chrześcijańskimi są ludzie, którzy w swoich działaniach postępują zgodnie z wiarą. „Ponieważ chrześcijanin wierzy, że Bóg kocha ludzi, musi czynić i świadczyć to samo w stosunku do tych, o których nikt nie myśli” – napisali biskupi Szwajcarii.
Zwrócili jednocześnie uwagę, że postawa ukierunkowana na Jezusa nigdy nie była czymś oczywistym. „Odwet jest bardziej spontaniczny niż przebaczenie, a każde społeczeństwo chętnie zapomniałoby o swoich ubogich. Aby mogło się rozwijać żyjące w pokoju i humanitarne społeczeństwo, potrzebne są gesty przebaczenia i wciągnięcie w ten proces ludzi słabych społecznie” – czytamy w oświadczeniu szwajcarskich biskupów.
Biskupi przypomnieli też, że nawet jeśli wkład poszczególnych chrześcijan, a czasem i całego Kościoła „nie zawsze jest na poziomie Ewangelii”, mimo iż bardzo szkodzi to wiarygodności, nie może być jednak powodem do rezygnacji z głoszenia Ewangelii”. „Wiarę trzeba stale odnawiać, aby nie obumierała w społeczeństwie” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez szwajcarską agencję katolicką KIPA.
Źródło: KAI
pam