8 lutego 2013

Szwajcaria: mimo dostępu do broni, przestępczość jest niewielka

(fot. Roland zh / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Mimo powszechnego posiadania broni w Szwajcarii, przestępczość dokonywana z jej użyciem jest tak niewielka, że jak podaje BBC, statystyki prawie milczą na tent temat. W kraju, w którym liczba ludności wynosi około sześciu milionów, w posiadaniu obywateli jest co najmniej dwa miliony sztuk broni palnej, obejmującej około 600 tys. karabinków i 500 tys. pistoletów.

Szwajcaria posiada unikalny system obrony narodowej, który rozwijał się przez setki lat. Każdy obywatel należy do regionalnej milicji i prawie przez całe życie zgłasza się co roku na specjalne szkolenia, które trwają od kliku dni do kilku tygodni. Mężczyźni w wieku od 21 do 32 lat służą w regularnym wojsku. W każdej chwili mogą zostać powołani do realizacji akcji obronnej. Otrzymują karabiny M-57 i 24 sztuki amunicji, które przechowują w domu. Po skończeniu 32 lat stają się członkami regionalnej milicji, uczestniczą w szkoleniach i nadal mogą przechowywać broń we własnym domu.

Wesprzyj nas już teraz!

Państwo nie wprowadziło prawie żadnych ograniczeń dotyczących zakupu lub sprzedaży broni palnej, choć niektóre kantony ograniczyły prawo do jej noszenia w niektórych miejscach publicznych. Władza nie ogranicza obrotu, nadwyżki broni wojskowej są kierowane na rynek wewnętrzny. Za każdym razem, gdy armia zaopatruje sie w nowe modele, obywatele mogą swobodnie zakupić starsze typy.

Mimo powszechnego dostępu do broni, budynki publiczne nie są w sposób szczególny chronione. Do zbrodni z udziałem broni palnej dochodzi niezwykle rzadko. Mark Eisenecker, socjolog z Uniwersytetu w Zurychu wyjaśnia, że posiadanie broni palnej jest „zakotwiczone” w szwajcarskim społeczeństwie do tego stopnia, iż kontrola nie jest konieczna.

Szwajcarska rzeczywistość pokazuje, iż samo posiadanie broni nie jest przyczyną przestępstw. Niektórzy uważają, że wyjaśnienia tego fenomenu należy upatrywać w tym, iż Szwajcaria nie boryka się z takimi problemami społecznymi jak inne kraje. Nie jest tak rozpowszechnione zażywanie narkotyków, ani też społeczeństwo nie jest w takim stanie rozkładu, jak w innych bogatych krajach uprzemysłowionych. Szwajcarzy mają rozwinięte poczucie zbiorowej odpowiedzialności, stąd nie ma konieczności ograniczania dostępu do broni. Młodzież wychowywana jest w duchu odpowiedzialności.

Źródło: tfp.org., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 61 162 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram