31 maja 2022

Szwajcaria: „Sprzątanie” po ortodoksji. Nowy biskup wpuszcza kobiety do seminarium

W diecezji Chur w Szwajcarii trwa intensywne „sprzątanie” po poprzednim biskupie, Vitusie Huonderze. Nowe kierownictwo diecezji wydało zdecydowaną walkę katolikom wierzącym ortodoksyjnie i próbuje narzucić wizję chrześcijaństwa w tęczowych barwach. Teraz przejęto seminarium kapłańskie.

Diecezja Chur w Szwajcarii była przez lata jedyną w całym kraju, w której nie promowano żadnych zboczeń ani fałszywej nauki; tym samym stanowiła jeden z nielicznych wyjątków w całej przestrzeni Kościoła języka niemieckiego. W Chur od dawna rządzili tacy biskupi, którym udawało się dawać odpór błędom. Niestety, gdy ostatni z prawowiernych biskupów, Vitus Huonder, przeszedł w 2019 roku na emeryturę, Franciszek postanowił radykalnie zmienić charakter diecezji. W 2021 roku osadził w Chur jako biskupa ks. Josepha Bonnemaina, który od pierwszych chwil dał się poznać jako zawzięty rewolucjonista.

Biskup Bonnemain już podczas ingresu pokazał, co myśli o nauce Kościoła. Na Mszy świętej udzielił Komunii świętej znanym lokalnie protestantom, czyniąc to w dodatku w obecności kardynała Kurta Kocha – autora dokumentów magisterialnych, które zakazują takiej praktyki.

Wesprzyj nas już teraz!

Wkrótce wypowiedział się w mediach na rzecz błogosławienia związków homoseksualnych – tym samym sprzeciwiając się dokumentowi, jaki ogłosiła właśnie Kongregacja Nauki Wiary.

Kilka tygodni temu bp Bonnemain przedstawił wszystkim kapłanom w swojej diecezji swoistą lojalkę do podpisania: księża mieliby złożyć sygnaturę pod dokumentem zobowiązującym ich do szczególnej wrażliwości duszpasterskiej. Wrażliwość ta miałaby polegać między innymi na tym, by nie piętnować w żaden sposób grzechu w związkach pozamałżeńskich, w tym gejowskich. Przeciwko takiemu szantażowi wystąpiło publicznie ponad 40 księży; sprawa jest obecnie w toku, ale biskup nie chce ustąpić.

Teraz zmiana zaszła we władzach seminarium diecezjalnego w Chur. Instytucja otrzymała nowego rektora. Został nim ks. Daniel Krieg, który jest członkiem tak zwanego Forum Księży Diecezji Chur. Forum ma około 80 członków. Gdy władzę w diecezji sprawował ortodoksyjny biskup Vitus Huonder, Forum stanowiło dla niego opozycję. Gdy przeszedł na emeryturę, grupa zabiegała w Watykanie o takiego biskupa, który nie kontynuowałby prawowiernej linii bp. Huondera.

Jednym z pierwszych zmian, jakie zostają przy tej okazji wprowadzone w seminarium, jest umożliwienie świeckim kobietom zamieszkania w tych samych budynkach, w których mieszkają seminarzyści. Jak podaje portal Kath.net, z taką praktyką w Chur zerwał prawie 30 lat temu ówczesny biskup Wolfgang Haas.

Źródła: Kath.net, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram