Ticino jest pierwszym szwajcarskim kantonem, który zatwierdził zakaz noszenia w miejscach publicznych nakryć głowy osłaniających całą twarz. Za zakazem opowiedziało się 65 proc. mieszkańców. Inicjatywa wymaga formalnego zatwierdzenia przez parlament federalny, który musi zmienić konstytucję Ticino.
Według oficjalnych szacunków, tylko około 100 kobiet w Szwajcarii nosi burki. A jednak blisko 65 procent wyborców w kantonie włoskojęzycznym głosowało za przyjęciem zmian do ustawy.
Wesprzyj nas już teraz!
Inicjatywa Ticino miała wyraźnie antymuzułmański charakter. Stwierdzała, że „nikt na ulicach i publicznych placach nie może nosić osłon zakrywających twarz”. W praktyce zakaz wymierzony był w kobiety noszące burki i nikaby.
Do tej pory w Szwajcarii wszelkie inicjatywy odnoszące się do zakazu noszenia burek nie miały szans na powodzenie. Tym razem jednak propozycja dziennikarza i działacza politycznego, Giorgio Ghiringhelli zyskała wielkie wsparcie. Przyznał on w rozmowie z portalem swissinfo.ch, że jego inicjatywa ma charakter prewencyjny. – To ważne, aby wysłać jasny sygnał, iż ludzie są przeciwko wojującemu islamowi – mówił. Działacz polityczny wyraził nadzieję, że inne kantony zaczną naśladować Ticino.
Jednym z najgłośniejszych przeciwników inicjatywy był prawnik Paolo Bernasconi. Stwierdził on, że zakaz nie jest zgodny z europejskimi prawami człowieka. Wsparły go organizacje pozarządowe, w tym Amnesty International i Human Rights Watch. Za pośrednictwem ogłoszeń prasowych przekonywały one, że noszenie burki nie stanowi zagrożenia dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa.
Przyjęte w referendum zamiany muszą zostać formalnie zaakceptowane przezparlament federalny. Do tej pory wszystkie parlamentarne projekty dot. zakazu noszenia burek były odrzucane.
Niedawno sąd federalny orzekł, żezakaz noszenia w szkołach średnich chust muzułmańskich, ustanowiony przez gminy w kantonie Thurgau, był nielegalny.
Nie wiadomo, kiedy parlament będzie głosował nad zmianami konstytucji Ticino. Być może deputowani wstrzymają się do czasu wydania decyzji przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie skargi złożonej przeciwko zakazowi noszenia burek we Francji. Propozycja zakazu, nad którą głosowali Szwajcarzy – wg radcy prawnego lokalnej władzy w Ticino, Guido Corti – jest bowiem kopią prawa francuskiego.
W Szwajcarii mieszka około 400 tys. muzułmanów, co stanowi niecałe 5 proc. społeczeństwa. Cztery lata temu wprowadzono tam powszechny zakaz wznoszenia nowych minaretów, wież z których wierni islamscy wzywani są na modlitwę. Zaostrzono także przepisy dot. przyjmowania azylantów.
Źródło: swiss.info.ch,, AS.