2 czerwca 2022

Szwajcaria: Zakończył się I etap synodalny. Wierni chcą nowej roli kobiet i akceptacji LGBTIAQ*

(Bp Markus Büchel (fot. youtube))

W Szwajcarii zakończyła się pierwsza faza Synodu o Synodalności. Konsultowani przez biskupów wierni opowiedzieli się za „pełnym równouprawnieniem kobiet w Kościele”, za ideologią „LGBTIAQ*” oraz za walką z „klerykalizmem”.

We wrześniu 2021 roku na całym świecie rozpoczęła się pierwsza faza globalnego procesu synodalnego. W Polsce dobiega ona właśnie końca – w Szwajcarii z kolei została już zakończona. Zgodnie z przewidywaniami portalu PCh24.pl, szwajcarscy katolicy opowiedzieli się za pełnym poddaniem Kościoła Rewolucji. Wyrażono między innymi oczekiwanie „pełnego udziału kobiet” w życiu Kościoła (chodzi w istocie o kierownicze stanowiska oraz o święcenia); a także za „sprawiedliwym włączeniem rozwodników w nowych związkach oraz ludzi ze spektrum LGBTIAQ*”. Jak poinformowała Konferencja Episkopatu Szwajcarii, wierni wskazali też na pragnienie walki z „rozprzestrzenionym w niektórych miejscach klerykalizmem”. W związku z tym oczekują oni „rozwoju rozumienia urzędu kapłańskiego” tak, by odpowiadał on „Kościołowi synodalnemu”.

Według Konferencji Episkopatu prace synodalne w Szwajcarii cechowały się ciekawą spójnością: francuskojęzyczna część kraju wniosła do procesu synodalnego elementy duchowe, a niemieckojęzyczna elementy strukturalne. Razem daje to ponoć „pełny” obraz. Dokument synodalny Szwajcarów zostanie opublikowany latem tego roku.

Wesprzyj nas już teraz!

Zdaniem ordynariusza diecezji Sankt Gallen, bp. Markusa Büchela, szwajcarska refleksja odegra istotną rolę na Synodzie Biskupów o synodalności jesienią 2023 roku. – Uważam tak: jesteśmy ważną częścią światowego synodu – podkreślił. Według bp. Büchela synodalność oznacza, że w Kościele katolickim można „przeżywać jedność, nawet jeżeli nie wszystko jest takie samo”. Dlatego na przykład w Szwajcarii inaczej odpowiada się na „kwestię kobiet” niż w innych krajach.

Szwajcarskie ustalenia synodalne są zasadniczo zbieżne z tymi, które płyną z Niemiec i Francji. Można spodziewać się, że na europejskim szczeblu Synodu o Synodalności bardzo silny głos będzie miała stąd frakcja radykalnie progresywna, mogąca też liczyć na pełne wsparcie niektórych biskupów między innymi z Belgii, Holandii, Luksemburga i częściowe z Francji, Italii czy Hiszpanii.

Źródło: Katholisch.de

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(20)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram